Kolejny kraj nie będzie potrzebować wizy do USA. "Długo na to czekali"
Administracja USA ogłosiła w środę, że od grudnia Izrael przystąpi do Programu Ruchu Bezwizowego, dzięki czemu Izraelczycy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wcześniej wymaganego pozwolenia. Jest to wynik wieloletnich starań izraelskich władz, w tym zobowiązania do niedyskryminacji obywateli USA pochodzenia arabskiego.
"Izrael jest teraz 41. członkiem Visa Waiver Program. To ważne osiągnięcie reprezentuje kluczowy krok naprzód w naszym partnerstwie strategicznym, który wzmocni swobodę poruszania się dla obywateli USA" - oznajmił w oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.
W rezultacie Izraelczycy będą mogli odwiedzać USA na 90 dni bez konieczności ubiegania się o wizę.
Władze Izraela od dawna starały się o włączenie do programu bezwizowego, jednak dopiero ostatnio, m.in. dzięki pomocy ustępującego ambasadora USA Toma Nidesa, spełniony został formalny wymóg, tj. osiągnięcie wskaźnika odmów wydania wiz poniżej 3 proc.
Mimo to sprawa była przedmiotem negocjacji i kontrowersji ze względu na sposób traktowania przez Izrael arabskich i muzułmańskich przyjezdnych z USA. Ostatecznie Izrael złagodził restrykcje na granicy dla obywateli USA pochodzenia palestyńskiego mieszkających w Palestynie oraz dla obywateli USA pochodzenia arabskiego i irańskiego.
Według portalu Axios, o decyzji przesądzić miał sam sekretarz stanu Blinken, który stwierdził, że reformy te spełniają warunek wzajemności i zarekomendował włączenie Izraela do VWP. Portal uznaje to za osiągnięcie dyplomatyczne rządu Benjamina Netanjahu mimo jego napiętych stosunków z administracją prezydenta Joe Bidena.
Uproszczenie w odwiedzeniu Stanów Zjednoczonych zostało wprowadzone dla Polaków od 11 listopada 2019 r. Odpowiednią zgodę wydała administracja ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa.
Każdy obywatel Polski może skorzystać z elektronicznego systemu autoryzacji i po uiszczeniu 14 dol. opłaty otrzymać odpowiednie zezwolenie na maksymalnie 90 dniowy pobyt. Wyjątkiem są objęte osoby, które odwiedziły listę krajów uniemożlwiających podróż do USA, jak np. Korea Północna.
Wcześniej koszt wyrobienia wizy wynosił ok. 160 dol. i trwał zdecydowanie dłużej, ponieważ w czasie jego procesowania, w przypadku pierwszego wniosku, należało m.in. odbyć wywiad z urzędnikiem w ambasadzie USA.