Kolejny problem na rynku gazu. Co z dostawami do Europy?

Terminal LNG we Freeport, w którym na początku miesiąca doszło do eksplozji, zostanie częściowo uruchomiony ponownie za 3 miesiące.

Spółka Freeport LNG podała, że wypadek z 8 czerwca spowodował uwolnienie LNG, co doprowadziło do zapłonu oparów gazu i późniejszego pożaru.

8 czerwca eksplozja w głównym terminalu eksportowym LNG w USA spowodowała zamknięcie ośrodka we Freeport, w Teksasie. Wcześniej rzecznik firmy podał, że terminal wysyłki skroplonego gazu ziemnego pozostanie zamknięty przez co najmniej 3 tygodnie.

Europa nie będzie w stanie odbierać kluczowych dostaw gazu z USA

Z Freeport wysyłana jest ok. 1/5 całego eksportu amerykańskiego LNG. USA wysłały do Europy w pierwszych czterech miesiącach 2022 r. prawie 3/4 swojego LNG.

Przez trzy miesiące Europa nie będzie w stanie odbierać kluczowych dostaw gazu z USA, a już teraz kraje w regionie zmagają się z niepewnością związaną z dostawami gazu ziemnego z Rosji. Niektóre kraje w Europie próbują uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu - w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i sankcjami Zachodu za te działania Moskwy, ale pozostają od niego uzależnione w krótkiej perspektywie.

Reklama

Prawdopodobny wzrost cen LNG

Przestój terminala LNG w Teksasie zbiega się tymczasem z początkiem lata na półkuli północnej, kiedy rośnie wykorzystanie klimatyzatorów, co zwiększa popyt ze strony elektrowni.

Prawdopodobnie ta sytuacja spowoduje wzrost cen LNG zarówno w USA, jak i w Europie, a już teraz są one wyższe od poziomów notowanych zwykle o tej porze roku.

USA są jednym z największych światowych eksporterów LNG, obok Australii i Kataru.

Obiekt eksportowy LNG we Freeport, który wysyła rocznie ok. 15 mln ton gazu, dostarcza to paliwo do BP i TotalEnergies SE w Europie, a także do japońskich Jera Co. i Osaka Gas Co. oraz do SK E&S Co. w Korei Południowej.

Wycena kontraktów lipcowych sięgnęła 97 euro za MWh, po wzroście o 16 proc. Kontrakty z dostawą w sierpniu zdrożały o 15,5 proc., do prawie 98 euro za MWh. Dostawy w kolejnych miesiącach 2022 r. są wyceniane w granicach 100 euro za MWh, po wzroście w granicach 10-14 proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

GAZ ZIEMNY

1,73 0,03 1,76% akt.: 19.03.2024, 12:22
  • Max 1,74
  • Min 1,70
  • Stopa zwrotu - 1T -1,71%
  • Stopa zwrotu - 1M 7,50%
  • Stopa zwrotu - 3M -31,75%
  • Stopa zwrotu - 6M -37,23%
  • Stopa zwrotu - 1R -26,81%
  • Stopa zwrotu - 2R -64,83%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: terminal LNG | LNG | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »