Komisja Europejska ostrzega Polskę

Komisja Europejska obniżyła prognozy polskiego wzrostu PKB w 2012 r. do 2,4 proc. i do 1,8 proc. w 2013 r. - wynika z opublikowanej w środę jesiennej prognozy Komisji Europejskiej. W maju KE prognozowała odpowiednio 2,7 i 2,6 proc. Jednocześnie Komisja podniosła prognozę deficytu sektora finansów publicznych do 3,4 proc. PKB w tym roku i 3,1 proc. w przyszłym wobec odpowiednio 3,0 i 2,5 proc. PKB prognozowanych wiosną.

Komisja zwraca uwagę że, wzrost w Polsce zwalnia w związku z zachwianiem się popytu wewnętrznego - zatytułowała KE środowe prognozy dla Polski.

"Należy się spodziewać, że w horyzoncie prognozy skutki spowolnienia na świecie oraz pogarszające się nastroje w kraju będą wpływać na kształt perspektyw polskiej gospodarki. Gospodarka zapewne będzie musiała zmierzyć się z niekorzystnymi wiatrami, co znajdzie odzwierciedlenie w słabym wzroście popytu krajowego w 2013 r., a w 2014 r. spodziewane jest tylko nieznaczne ożywienie. Realny wzrost PKB w 2013 r. wyniesie 1,8 proc., a w 2014 r. 2,6 proc." - dodano.

Reklama

"W 2013 r. kontrybucja popytu krajowego prawdopodobnie będzie poważnie osłabiona przez warunki na rynku pracy, pogarszające się nastroje konsumentów i producentów oraz spowolnienie napływu środków z UE. W 2013 r. inwestycje prywatne i spożycie prywatne mogą nieznacznie się zwiększyć dzięki ożywieniu w globalnej gospodarce" - napisano. W majowym raporcie KE prognozowała dynamikę polskiego PKB na poziomie 2,7 proc. w 2012 r. i 2,6 proc. w 2013 r.

Deficyt

Komisja spodziewa się, że deficyt sektora finansów publicznych obniży się z 3,4 proc. PKB w 2012 r. do 3,1 proc. w 2013 r. W majowej prognozie KE prognozowała deficyt na poziomie odpowiednio 3,0 i 2,5 proc. PKB. "Biorąc pod uwagę strukturalny charakter większości wprowadzonych reform oraz ujemną, ale stosunkowo stabilną lukę popytową, deficyt strukturalny powinien podążać ścieżką deficytu sektora finansów publicznych i obniżyć się z 5,0 proc. w 2011 r. do 1,7 proc. w 2014 r." - napisano w raporcie.

"Dzięki aprecjacji złotego, dalszej redukcji deficytu sektora finansów publicznych oraz ostrożnej strategii zarządzania długiem, dług publiczny powinien się obniżyć z 56,4 proc. PKB w 2011 r. do 55,5 proc. w 2012 r.

Później prognoza zakłada jego wzrost do 56,1 proc. PKB w 2014 r." - dodano. "Prognozy te są jednak obarczone wysokim stopniem niepewności wynikającej z dużej zmienności kursu walutowego, co wpływa na wycenę długu" - zaznaczono w raporcie. Komisja prognozuje, że deficyt na rachunku obrotów bieżących w 2013 r. spadnie do poziomu 3,3 proc. PKB, by w 2014 r. wzrosnąć do 3,7 proc. PKB. "Wkład handlu zagranicznego na wzrost zapewne będzie pozytywny, choć zmniejszający się w horyzoncie projekcji" - napisano w raporcie. Komisja w listopadowym raporcie obniżyła prognozę HICP w 2013 r. do 2,6 proc. wobec 2,9 proc. prognozowanych w maju.

Europa

Komisja Europejska w swych jesiennych prognozach gospodarczych przewiduje, że PKB Unii Europejskiej skurczy się w bieżącym roku o 0,3 proc., a strefy euro o 0,4 proc. W 2013 r. PKB całej UE ma wzrosnąć o 0,4 proc., a PKB strefy euro - o 0,1 proc.

"Krótkoterminowe perspektywy dla gospodarki UE są kruche, ale przewidywany jest stopniowy powrót do wzrostu PKB w 2013 r., z dalszym wzmocnieniem w 2014 r." - komentuje środowe dane KE.

Według prognoz, największa recesja dotknie Grecję (jej PKB spadnie o 6 proc. w tym roku i o 4,2 proc. w 2013 r.). Zmagająca się z rosnącym zadłużeniem Hiszpania odnotuje spadek PKB o 1,4 proc. w tym i przyszłym roku. Także PKB Włoch spadnie w tym roku o 2,3 proc. PKB i o 0,5 proc. w 2013 r.

Cypr ma odnotować duże spadki PKB w obu latach - odpowiednio o 2,3 oraz o 1,7 proc. PKB. Niewielki wzrost odnotuje gospodarka niemiecka: PKB Niemiec wzrośnie o 0,8 proc. zarówno w 2012 jak i 2013 r. Gospodarka Francji ma wzrosnąć w br. o 0,2 proc. PKB i w przyszłym - o 0,4 proc. PKB. Największy wzrost w tym i przyszłym roku odnotuje Łotwa (4,3 i 3,6 proc. PKB) oraz Litwa (2,9 oraz 3,1 proc. PKB).

Poniżej prognozy dla Polski

                   '12   '13  '14
Wzrost PKB          2,4  1,8  2,6
Inflacja HICP       3,8  2,6  2,4
Deficyt sektora     3,4  3,1  3,0
fin. publ.* 
Dług publiczny*    55,5 55,8 56,1
Stopa bezrobocia** 10,1 10,5 10,3
Deficyt C/A*        3,9  3,3  3,7
*w proc. PKB
** wg metodologii Eurostatu, w proc.

Komisja zaznacza, że prognozy oparte są o scenariusz "no policy change".

"W prognozach pod uwagę brane są tylko te działania, które zostały publicznie ogłoszone, są w pełni wiarygodne i znane są ich szczegóły. W czasie konsolidacji fiskalnej, jeśli działania nie zostały jeszcze w pełni zatwierdzone w momencie publikacji, może to prowadzić do pozytywnego skrzywienia prognoz wzrostu w kolejnych latach" - zaznaczono w części ogólnej raportu.

Polska gospodarka na równi pochyłej? Dołącz do dyskusji na Forum INTERIA.PL

OPINIE

"Dostosowanie będzie trwać jeszcze przez jakiś czas. Rynkowe ryzyko zostało zmniejszone, ale wciąż nie ma powodów do samozadowolenia. Dzisiejsze prognozy wskazują, że PKB (całej UE) będzie się kurczyć w drugiej połowie 2012 roku, by prowrócić do lekkiego wzrostu w 2013 r." - powiedział prezentując w środę prognozy KE komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Rehn zapowiedział podczas konferencji prasowej, że KE będzie przeprowadzać ocenę wszystkich krajów, w szczególności tych, które znajdują się na granicy deficytu 3 proc., w przyszłym roku, gdy będzie miała informacje o realizacji tegorocznych budżetów.

"Po prognozie w lutym będziemy wiedzieli, jak wygląda realizacja budżetu za rok obecny i dopiero za jakiś czas będziemy w stanie właściwie ocenić działania pod kątem realizacji postanowień Paktu Stabilizacji i Wzrostu" - oświadczył Rehn.

Zaznaczył, że KE podejmując decyzje dot. procedury nadmiernego deficytu nie koncentruje się tylko na celach nominalnych, ale na zrównoważonym strukturalnym charakterze finansów publicznych w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Wzrost gospodarczy w 2013 r. będzie na podobnym poziomie jak w 2012 roku, może trochę poniżej - powiedział wcześniej dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP Andrzej Sławiński.

- Nasza projekcja będzie wkrótce, więc trudno mi snuć zbyt precyzyjne prognozy. Wydaje mi się, że możemy oczekiwać, że w polskiej gospodarce nastąpi spowolnienie, ale nie będziemy mieli recesji. Będziemy mieli tempo wzrostu poniżej tempa potencjalnego - powiedział Sławiński.

"Wszystko zależy od tego jak się będzie kształtowała koniunktura w strefie euro. (...) Prognozy na 2013 rok dla strefy euro są stosunkowo minorowe, w związku z czym wydaje się, że 2013 rok nie będzie radykalnie różnił się od 2012 roku w naszym przypadku, może być trochę niżej" - dodał.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognozy | PKB | strefa euro | Polska | Komisja Europejska | makroekonomia | ostrzega
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »