Reklama

Komisja Europejska: Polska ponownie liderem

Polska gospodarka w tym roku będzie rozwijać się najszybciej w całej Unii Europejskiej. Z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że wzrost gospodarczy w Polsce będzie na poziomie 2,5 procent, zgodnie z listopadowymi prognozami. To wprawdzie gorszy wynik niż w ubiegłym roku, bo wtedy polski PKB był na poziomie 4 procent, ale wyhamowała cała Europa.

Gospodarka Unii Europejskiej w tym roku zatrzyma się w miejscu - wzrost gospodarczy osiągnie 0 procent, a w strefie euro będzie ujemny - jej PKB wyniesie minus 0,3 procent.

Reklama

- Strefa euro w recesji, ale z oznakami na stabilizację - skomentował komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn. Dodał, że niepokoje na rynkach finansowych już nie są tak duże, a wiele państw podjęło niezbędne działania, by zapewnić stabilność finansową, zagwarantować trwały wzrost i doprowadzić do poprawy na rynku pracy. Jeśli chodzi o Polskę, to powróciła ona na miejsce lidera. W ubiegłym roku najlepsze wyniki miały państwa bałtyckie, ale teraz ich gospodarki spowolniły. Litwa i Łotwa utrzymały się jednak na podium ze wzrostem przekraczającym 2 procent.

Jeśli chodzi o Polskę, to - jak przewidują unijni eksperci - słabszy będzie wprawdzie popyt wewnętrzny i pogorszą się nastroje wśród konsumentów, gorsza też będzie sytuacja na rynku pracy, ale inwestycje związane między innymi z Euro 2012 przyczyniać będą się do wzrostu gospodarczego.

Jeśli chodzi o najgorsze wyniki, to od kilku lat ma je południe Europy, nie inaczej jest i tym razem. Gospodarki Grecji i Portugalii w tym roku znowu będą się kurczyć i te państwa będą miały najwyższy ujemny wzrost gospodarczy, ale nie będą jedynymi na minusie. W sumie recesja dopadnie aż 9 krajów, z czego tylko jeden spoza strefy - to Węgry.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »