Komitet Stabilności Finansowej: Zwiększyło się ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi
Jak podał Komitet Stabilności Finansowej, zwiększyło się ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych. Ogólna ocena ryzyka w polskim systemie finansowym pogorszyła się w porównaniu z IV kw. 2022 roku. Komitet dostrzega trzy główne zagrożenia.
"Członkowie Komitetu omówili źródła ryzyka w polskim systemie finansowym oraz jego otoczeniu, wskazane w ankiecie przeprowadzanej cyklicznie wśród instytucji reprezentowanych w KSF. Ogólna ocena ryzyka pogorszyła się w porównaniu z IV kwartałem 2022 r. Nadal najistotniejszym, słabym punktem krajowego systemu finansowego identyfikowanym przez Komitet pozostaje ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.
"Drugie miejsce w hierarchii źródeł ryzyka zajęło - zidentyfikowane po raz pierwszy w grudniu 2022 r. - ryzyko obniżonych nadwyżek kapitałowych i racjonowania kredytu. Na trzecie miejsce wśród źródeł ryzyka spadło ryzyko geopolityczne. Ryzyko związane z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych oraz ryzyko słabości niektórych instytucji i zarażania pozostaje na umiarkowanym poziomie" - dodano.
Na posiedzeniu podsumowano bieżące tendencje na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Obserwowany jest wzrost cen nominalnych mieszkań przy jednoczesnym trendzie spadkowym ich cen realnych. Ilość mieszkań oferowanych do sprzedaży oraz sprzedanych pozostaje niska w porównaniu do lat ubiegłych. Utrzymuje się spadek popytu na kredyty mieszkaniowe - zmniejszyła się liczba składanych wniosków kredytowych oraz wartość udzielanych kredytów.
Komitet, realizując zalecenie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie oceny skutków transgranicznych oraz dobrowolnej wzajemności środków polityki makroostrożnościowej (ERRS/2015/2), zapoznał się z analizami dotyczącymi ekspozycji polskiego sektora bankowego w Niderlandach i Litwie oraz uznał, że zachodzą przesłanki pozwalające na nieodwzajemnianie wprowadzonych w tych krajach instrumentów makroostrożnościowych.
Kolejne regularne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zaplanowano na czerwiec 2023 r.