Komornik wszczął przeciwko tobie egzekucję? Lepiej zapłać w ciągu miesiąca!

Wejście w życie 1 stycznia 2019 r. Ustawy o komornikach sądowych oraz Ustawy o kosztach komorniczych zrewolucjonizowało polską egzekucję sądową. Szczególnie ważne jest to, że zmianie uległy stawki pobieranych przez komorników opłat.

Opłaty w sprawach wszczętych do 31 grudnia 2018 r.

Wysokość dotychczasowych opłat egzekucyjnych była - zgodnie z art. 49 ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji - uzależniona od sposobu egzekucji. W przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności:

* z rachunku bankowego,

* wynagrodzenia za pracę,

* świadczenia z ubezpieczenia społecznego,

* jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego,

- komornik pobierał od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia. Przy zastosowaniu innych sposobów egzekucji komornik pobierał opłatę w wysokości 15 proc. wyegzekwowanego świadczenia.

Reklama

Opłaty od 1 stycznia 2019 r.

Wejście w życie ustawy o kosztach komorniczych wprowadziło jedną podstawową opłatę w wysokości 10 proc. Ustawodawca przewidział jednak pewien szczególnie korzystny dla dłużnika wyjątek. Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o kosztach komorniczych: jeżeli dłużnik w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji wpłaci do komornika sądowego lub na jego rachunek bankowy całość lub część egzekwowanego świadczenia, komornik ściągnie od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości tylko 3 proc. wartości wyegzekwowanego w ten sposób świadczenia.

Oznacza to, że dobrowolnie spłacając swoje zadłużenie w ciągu pierwszego miesiąca prowadzenia egzekucji, dłużnicy będą musieli zapłacić ponadtrzykrotnie niższą opłatę, niż w przypadku wyegzekwowania od nich roszczenia w późniejszym terminie. Takie rozwiązanie może zmotywować dłużników do szybszej spłaty dochodzonego roszczenia. Ponadto w nowym stanie prawnym nie faworyzuje się już osób, którym są dokonywane potrącenia z wynagrodzenia za pracę czy rachunku bankowego. Najniższe opłaty płacą ci, którzy sami chcą szybko regulować swoje zadłużenie!

Należy jednak podkreślić, że zgodnie z art. 52 ustawy o kosztach komorniczych do postępowań wszczętych przed 1 stycznia 2019 r. stosuje się dotychczas obowiązujące przepisy.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Polecamy: PIT 2018

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: komornik | sądy | długi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »