Komorowski może wybrać prezesa NBP
Dwa niezależne źródła, pragnące zachować anonimowość, poinformowały Polską Agencję Prasową o nazwiskach kandydatów na stanowisko prezesa NBP. Jednocześnie zastrzegły, że do personalnych decyzji w tej sprawie dojdzie najwcześniej w przyszłym tygodniu.
- Filar, Pruski i Grabowski, te nazwiska pojawiają się jeśli chodzi o kandydatów na stanowisko prezesa NBP po śmierci Sławomira Skrzypka. Stabilność władzy w NBP musi zostać jak najszybciej zagwarantowana, tymczasowość nie służy pracom banku - powiedziało PAP jedno ze źródeł.
Zastrzegło jednocześnie, że żadne decyzje personalne w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte.
- Najwcześniej temat ten zostanie podjęty w przyszłym tygodniu, jednak te nazwiska w sposób naturalny padają już teraz - podkreśla źródło.
Drugi z rozmówców PAP pragnący zachować anonimowość wymienia również osoby Filara, Pruskiego i Grabowskiego jako możliwe kandydatury na prezesa NBP.
- Prezes NBP będzie powołany w trybie pilnym, niespodziewanym, musi to być osoba, która zna specyfikę banku centralnego, która jest gotowa objąć funkcję prezesa i przede wszystkim przewodniczącego RPP już teraz, która zyska akceptację i zaufanie rynków od razu - powiedziało drugie źródło rządowe.
- Najbardziej prawdopodobny jest Dariusz Filar, jego przerwa w pracy w NBP trwa dopiero dwa miesiące, od czasu kiedy wygasła kadencja w RPP w lutym. Pruski jest kandydaturą najmocniejszą, był wiceprezesem NBP i członkiem RPP, to merytorycznie osoba najlepsza. Grabowski to także były członek RPP, razem z Filarem zasiada w Radzie Gospodarczej przy premierze. Wszystkie te osoby mają również podobny sposób myślenia o gospodarce jak obecna partia rządząca, co pozwoli im łatwiej uzyskać niezbędne poparcie polityczne, aby zostać kandydatem na prezesa NBP - dodaje źródło.
- Jednocześnie ich niezależność nie budzi żadnych wątpliwości - podkreśla.
Zdaniem rozmówcy PAP możliwy jest także scenariusz, w którym obecny członek RPP Andrzej Bratkowski będzie kandydatem na szefa banku centralnego.
- To jest lider obecnej Rady, przedstawiciele rządu darzą go dużym szacunkiem, jednak wariant, w którym rezygnuje on z RPP jest najmniej prawdopodobny, kiedy pozostali trzej są "do wzięcia" - poinformowało źródło.
- Tak naprawdę nie ma potrzeby, żeby już wyznaczać nowego prezesa, ta decyzja na pewno wymaga jeszcze namysłu, konsultacji, także politycznych - dodało.
Dariusz Filar był członkiem RPP drugiej kadencji, jego mandat w Radzie wygasł w maju, obecnie zasiada w Radzie Gospodarczej, która doradza premierowi Donaldowi Tuskowi.
Jerzy Pruski jest prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, był członkiem RPP pierwszej kadencji oraz pierwszym wiceprezesem NBP w latach 2004-2008.
Bogusław Grabowski również był członkiem Rady pierwszej kadencji, zasiada w Radzie Gospodarczej przy premierze, jest także prezesem Skarbiec AMH SA i Skarbiec TFI.
Andrzej Bratkowski jest obecnie członkiem RPP, sprawował również w latach 2001-2004 funkcję wiceprezesa NBP.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że nie ma pośpiechu jeśli chodzi o wybór nowego prezesa NBP.
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP.
Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP, poinformowała PAP, że Rada na zakończonym w poniedziałek posiedzeniu uznała, iż p.o. prezes NBP Piotr Wiesiołek ma pełne uprawnienia prezesa NBP łącznie z przewodnictwem w RPP, co daje mu prawo głosu na posiedzeniach Rady, do czasu wyboru nowego prezesa.
Europejski Bank Centralny nie widzi żadnych zagrożeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem Narodowego Banku Polskiego po tragicznej śmierci prezesa Sławomira Skrzypka - poinformowało źródło w EBC.
Narodowy Bank Polski poinformował w sobotę w komunikacie, że obowiązki prezesa NBP, który zginął w sobotniej katastrofie lotniczej, wykonuje Pierwszy Zastępca Prezesa Piotr Wiesiołek. Przewodniczył on poniedziałkowemu posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, zwołanemu uprzednio przez prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
Źródło w EBC poinformowało także, że do końca tego tygodnia EBC wyda opinię w sprawie uchwały RPP zmieniającej uchwałę z 2006 roku w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie zmian kursu złotego do walut obcych w NBP.
- Opinia w sprawie uchwały RPP będzie wydana do końca tego tygodnia. W niedzielę upływa obowiązujący nas termin - powiedziało źródło.
- - - - -
30 marca RPP podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę Nr 9/2006 z 19 grudnia 2006 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Zdaniem zarządu NBP procedura zastosowana przez RPP, w ramach której Rada podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę, jak również treść tej uchwały obciążone są bardzo poważnymi wadami prawnymi.