Reklama

Koniec sporu między irlandzkimi liniami lotniczymi?

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu podtrzymał we wtorek decyzję Komisji Europejskiej o zakazie nabycia Aer Lingusa przez tanie linie lotnicze Ryanair. Jednocześnie sąd zezwolił Ryanairowi na utrzymanie mniejszościowego pakietu akcji Aer Lingus.

Wyrok unijnego trybunału podtrzymał więc dwie wcześniejsze decyzje Komisji Europejskiej, co powinno doprowadzić do zakończenia wieloletniego sporu między dwiema irlandzkimi liniami lotniczymi.

Po prywatyzacji Aer Lingus przez rząd irlandzki w˙2006˙r. Ryanair zakupił stopniowo 29,3 proc. jego akcji i ogłosił publiczną ofertę nabycia wszystkich akcji Aer Lingus, zgłaszając KE, zgodnie z˙unijnym prawem o koncentracji, zamiar nabycia. W czerwcu 2007˙r. KE uznała jednak, że przejęcie Aer Lingus przez Ryanair będzie niezgodne ze wspólnym rynkiem. To tę decyzję Ryanair zaskarżył do Luksemburga.

Reklama

Trybunał uznał jednak, że "żaden z˙argumentów podniesionych przez Ryanair nie pozwala na podważenie stanowiska KE, a mianowicie, że fuzja utrudniłaby znacząco skuteczną konkurencję w˙wyniku stworzenia pozycji dominującej na wielu połączeniach".

Jednocześnie Aer Lingus wniósł do KE o˙nakazanie Ryanairowi, by ten pozbył się wszystkich posiadanych przez niego akcji Aer Lingusa. KE odmówiła, wskazując, że nie jest do tego uprawniona, skoro planowane nabycie nie doszło do skutku, a˙Ryanair posiadał jedynie mniejszościowy pakiet akcji. Aer Lingus wniósł więc do sądu skargę na tę decyzję.

Utrzymując tę decyzję Trybunał Sprawiedliwości stwierdził we wtorek, że "zgodnie z˙rozporządzeniem w˙sprawie koncentracji nabycie pakietu akcji, który nie pozwala, jako taki, na sprawowanie kontroli nad spółką, to znaczy nie zapewnia możliwości wywierania decydującego wpływu na działalność przedsiębiorstwa, nie stanowi koncentracji uznawanej za przeprowadzoną".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »