Reklama

Koniec święta dla Wall Street

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę reformę systemu bankowego, określaną jako najbardziej kompleksową od lat 30. ub. wieku.

Ustawa uchwalona stosunkiem głosów 237:192 uważana jest już za duże zwycięstwo prezydenta Obamy i Partii Demokratycznej chociaż potrzebne jest jeszcze jej zatwierdzenie przez Senat. Głosowanie w Senacie ma odbyć się w połowie lipca.

"Dla Wall Street święto się skończyło"

Reforma wprowadza ostrzejsze zasady regulujące działalność instytucji finansowych i ogranicza wysokość zysków. Ponadto wprowadza większą ochronę konsumentów, zobowiązuje banki do zredukowania liczby ryzykownych transakcji handlowych i inwestycyjnych oraz ustanawia rządowy mechanizm likwidacji zagrożonych instytucji finansowych.

Reklama

"Dla Wall Street święto się skończyło" - skomentowała demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Prezydent Barack Obama przemawiając w miejscowości Racine, w stanie Wisconsin, oświadczył że "jest to reforma, która zapobiegnie kryzysowi podobnemu do tego z lat 2007-2009 i ochroni naszą gospodarkę przed nieodpowiedzialnością i brakiem rozsądku niektórych z nas".

Na fali nieufności

Wobec perspektywy zbliżających się wyborów do Kongresu w listopadzie, Demokraci starają się wykorzystać nieufność przeciętnych Amerykanów do sektora finansowego i oburzenie wobec astronomicznych płac, premii i podwyżek przyznawanych sobie przez gremia kierownicze tego sektora.

Opozycja republikańska i lobbyści z Wall Street starali się odroczyć uchwalenie ustawy lub chociaż złagodzić jej postanowienia, jednak ich starania przyniosły odwrotny skutek. Uchwalony projekt, po trwających rok sporach i dyskusjach, jest bardziej radykalny od jego pierwotnej wersji.

Jest to wersja już uzgodniona z Senatem, jednak do jej bezproblemowego uchwalenia większością 60 głosów Demokratom brakuje 1 głosu. Dlatego zabiegają oni o poparcie umiarkowanych Republikanów

Zdaniem Republikanów, reforma zaszkodzi gospodarce dławiąc firmy licznymi dodatkowymi przepisami a ponadto nie rozwiązuje problemu stojących na krawędzi bankructwa instytucji kredytowych, takich jak Fannie Mae i Freddie Mac.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »