Reklama

Konstanty Radziwiłł: Ponad 370 mln zł zaoszczędzili seniorzy dzięki bezpłatnym lekom

Ponad 370 mln zł zaoszczędziły starsze osoby dzięki liście bezpłatnych leków - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 1 września 2017 r mija rok od wprowadzenia programu bezpłatnych leków dla seniorów.

- To jest potężna ulga, setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów - obliczamy ze to jest w tej chwili ponad 370 mln zł, które już pacjenci oszczędzili - mówił Radziwiłł.

Podkreślił, że program to "zmiana fundamentalna". - Ona nie ma charakteru kosmetycznego ona jest realizacją konstytucyjnej zasady, w której niektóre grupy obywateli musimy traktować w sposób szczególny. Było rzeczą zupełnie skandaliczną i wstydliwą, że wielu starszych ludzi, schorowanych starszych ludzi odchodziło z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich było na wykupienie recept na leki, które zalecili im lekarze - mówił minister.

Reklama

- Dzisiaj ta sytuacja jest zdecydowani różna, i można powiedzieć, że to nie jest tylko kwestia komfortu, ale po prostu bezpieczeństwa tych starszych ludzi, którzy mogą w pełni korzystać z konstytucyjnej zasady, do której państwo jest zobowiązane - tzn. faktycznego dostępu do opieki zdrowotnej - dodał Radziwiłł.

Jak podkreślił lista bezpłatnych leków jest "wbrew wątpliwościom" listą pozwalającą ogromną część pacjentów "rzeczywiście leczyć bezpłatnie".

Radziwiłł dodał, że z programu skorzystało prawie 2,2 mln pacjentów, którzy otrzymali 35,6 mln opakowań leków. W 2017 r. program ma kosztować 564 mln zł.

Program bezpłatnych leków dla seniorów obowiązuje od 1 września 2016 r. Kwota przeznaczana na jego realizację systematycznie wzrasta - w pierwszym miesiącu jego obowiązywania było to 26,2 mln zł, a w lipcu tego roku - 44,8 mln. W sumie w 2017 r. na finansowanie programu będzie przeznaczonych 564 mln zł, a rok później - 643,3 mln zł. W 2025 r. kwota ta ma sięgnąć 1,2 mld zł.

Lista leków refundowanych dla seniorów będzie rozszerzana

Program dopiero się rozwija, lista leków "75 plus" będzie rozszerzana wraz z kolejnymi edycjami listy leków refundowanych - powiedział w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, "leki są najwyższej jakości i warto z nich korzystać".

- Program działa dobrze, (...) to jest stale rozszerzana lista, wraz z kolejnymi edycjami listy leków refundowanych poszerzamy listę leków "75 plus", na tej liście na pierwszy rzut znalazły się głównie leki te droższe, przypisane do chorób, które zdarzają się u osób starszych, ale z każdą kolejną edycją rozszerzamy również na pozostałe leki - powiedział na konferencji prasowej Radziwiłł.

Jak podkreślił, "leki są najwyższej jakości i warto z nich korzystać".

Minister zaapelował do lekarzy, by zwracali uwagę na to, że mają możliwość wypisywania recept na leki bezpłatne. - Mówimy o lekarzach rodzinnych - znają swoich pacjentów - żeby sięgali zwłaszcza u tych pacjentów, którzy mogliby sobie nie poradzić z lekami drogimi, żeby rozważać, oczywiście w ramach aktualnej wiedzy medycznej, takie opcje terapeutyczne, które są możliwe do zrealizowania właśnie przy pomocy tych leków - podkreślił Radziwiłł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »