Konsumenci nieco bardziej optymistyczni niż miesiąc temu. Ale jest o wiele gorzej niż przed rokiem
Obecna i przyszła koniunktura detaliczna oceniana jest przez konsumentów nieco lepiej niż w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny. Biorąc pod uwagę nastroje badane przed rokiem, wskaźniki są jednak o wiele niższe - rok temu ocenialiśmy naszą sytuację o wiele lepiej.
- Główny Urząd Statystyczny podał dane o listopadowej koniunkturze detalicznej.
- Wskaźnik opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł w ciągu miesiąca o 1,5 pkt. proc., zaś przyszłe - o 1,9 proc.
- Jednak w stosunku do listopada 2021 roku konsumenci oceniają swoją sytuację o wiele gorzej.
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w listopadzie nastroje konsumenckie są nieco lepsze niż w poprzednim miesiącu. Jednak w porównaniu do ubiegłego roku oceniamy sytuację obecną i przyszłą o wiele gorzej.
"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł - 44,0 a i był o 1,5 p. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca." poinformował GUS. Jednak biorąc pod uwagę zmianę roczną odnotowano znaczący spadek - wartość wskaźnika BWUK jest aż o 20,7 proc. niższa.
Jak wskazuje GUS, "spośród składowych wskaźnika najbardziej poprawiła się ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,6 p. proc.). Wyższe wartości osiągnęły również oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 3,2 p. proc. i 1,2 p. proc.)." Wartości niższe niż w październiku objęły ocenę sytuacji gospodarstw domowych.
Drugi z badanych wskaźników - wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, "wzrósł o 1,9 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -33,8. W tym przypadku GUS wskazał lepszą ocenę przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości oszczędzania pieniędzy w przyszłości. Gorzej oceniamy przyszły poziom bezrobocia i przyszłą sytuację gospodarstw domowych. W przypadku WWUK również odnotowano roczny spadek wskaźnika - o 15,7 pkt. proc.
W październiku odnotowano pogorszenie nastrojów konsumenckich, obecnych, jak i przyszłych. BWUK wyniósł wówczas 17,8 proc., malejąc o 4,8 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Z najnowszych danych GUS dotyczących oczekiwań inflacyjnych wynika również, że konsumenci bardziej niż przed miesiącem oczekują niższej inflacji w Polsce. W październiku szybszego wzrostu wskaźnika cen oczekiwało 20,87 proc. respondentów. W listopadzie jest to już 17,53 proc.
GUS poinformował wczoraj o danych dotyczących sprzedaży detalicznej. W ujęciu rocznym wzrosła ona realnie w październiku o 0,7 proc.,, zaś nominalnie o 18,3 proc. Wyniki te są poniżej prognoz rynkowych - oczekiwano odpowiednio 3,2 proc. oraz 21 proc.
Wzrost sprzedaży detalicznej zaobserwowano wśród firm odzieżowych oraz obuwniczych (14,3 proc. wzrostu w stosunku do ubiegłego roku). Kupowano także więcej produktów w grupie "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny". Z kolei największy spadek odnotowano wśród paliw stałych, ciekłych i gazowych - o 20,5 proc.
W ocenie analityków ING Banku Śląskiego w przyszłym roku inflacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, zaś PKB będzie spadać.