Kontrole paneli słonecznych. O tym powinni pamiętać właściciele
Czy istnieje obowiązek przeprowadzania kontroli instalacji fotowoltaicznych? Okazuje się, że tak. Choć w prawie nie ma jasnego zapisu dotyczącego paneli słonecznych, to właściciele muszą tego pilnować. Jak wygląda kontrola paneli słonecznych? Wyjaśniamy, co grozi za brak przeglądu.
Instalacje słoneczne głównie cechują się wysoką wytrzymałością i trwałością. Poprawnie zaprojektowane i zamontowane powinny działać przez wiele lat. Należy natomiast pamiętać, że nie zawsze tak będzie. Instalacja ta poddawana jest działaniu wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na jej stan. Aby zadbać o bezpieczeństwo, odpowiednią wydajność sprzętu i swój portfel, niezwykle istotne jest przeprowadzanie regularnych kontroli.
Obecnie w przepisach polskiego prawa nie istnieje zapis regulujący obowiązek przeprowadzania przeglądu konkretnie instalacji fotowoltaicznych. Natomiast istnieją interpretacje przepisów Prawa budowlanego, które nakładają na właścicieli takich instalacji obowiązek wykonywania przeglądów.
Według art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę
Instalacje fotowoltaiczne uznawane są za część instalacji elektrycznej budynku. Z tego powodu panele słoneczne powinny przechodzić profesjonalny przegląd co najmniej raz na 5 lat.
Natomiast wielu ubezpieczycieli i producentów wymaga, aby kontrole odbywały się co roku. W placówkach jest to warunek konieczny do utrzymania ważności polisy. Zaniedbanie przeglądów może skutkować odmową wypłaty odszkodowań.
Przeglądy instalacji fotowoltaicznych mogą być przeprowadzane jedynie przez uprawnionych specjalistów. Ze względu, iż jest to instalacja elektryczna, powinien zająć się nią elektryk z uprawnieniami. Specjalista po wykonaniu kontroli wystawia dokument z protokołem przeglądu.
Firmy ubezpieczeniowe lub producenci zapewniający gwarancję bardzo często honorują wyłącznie przeglądy, które zostały udokumentowane i podpisane przez odpowiednio uprawnioną osobę.
Kontrola instalacji to złożony proces, który zawiera zarówno wizualny przegląd, jak i szczegółowe zbadanie wszystkich istotnych elementów konstrukcji. Podczas przeglądu sprawdzane są dokładnie:
- stan powierzchni paneli - kontrola pod kątem pęknięć, uszkodzeń folii ochronnych;
- stan inwertera - oceniona zostaje poprawność montażu i jego stabilność oraz wykonanie połączeń; elektryk przeprowadza diagnostykę błędów, bada dopasowanie mocy modułów do falownika;
- stan okablowania DC i AC - sprawdzenie rodzaju zastosowanych kabli, poprawności łączenia modułów i falownika, kontrola wpięcia ich w domową instalację elektryczną; wykrywanie uszkodzeń instalacji i luźnych kabli;
- stan urządzeń zabezpieczających - kontrolowane są ograniczniki przepięć, zabezpieczenia i wyłączniki nadprądowe oraz różnicowo-prądowe; ocenie poddawane są instalacje odgromowe do systemu, uziemienia, połączenia wyrównawcze; elektryk wykonuje test wyłącznika przeciwpożarowego;
- zanieczyszczenia i korozje - przegląd pod kątem zalegających zabrudzeń i ognisk rdzy, które mogą obniżać wydajność instalacji;
- uszkodzenia izolacji - ocena stanu izolacji oraz sprawdzenie czy instalacja nie była poddawana samodzielnym przeróbkom, naprawom;
- pomiary - elektryk wykonuje pomiary, świadczące o prawidłowości pracy instalacji, takie jak m.in. napięcia AC/DC, rezystencja uziemienia, impedancja pętli zwarcia;
- miejsce instalacji - przeprowadzane są oględziny miejsca instalacji pod kątem stabilności, ewentualnych zniszczeń lub naruszeń podłoża.
Właściciel instalacji, który nie zdecydował się na przeprowadzenie przeglądu paneli słonecznych w wyznaczonym terminie, czyli w ciągu 5 lat od poprzedniej kontroli, musi liczyć się z poniesieniem kosztów.
Za brak aktualnego przeglądu instalacji fotowoltaicznej na właściciela może zostać nałożona kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Grzywna ta ma formę mandatu nakładanego przez organ nadzoru budowlanego.
W przypadku, gdy przez brak kontroli dojdzie do awarii, która wywoła pożar, porażenie prądem lub wywoła uszczerbek na zdrowiu innych osób, na właściciela może zostać nałożona kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.