Kontrowersyjny "zamek" ma przyciągać turystów. Bilety nie są tanie

"Zapierające dech w piersiach" widoki, "ciekawostki przyrodnicze", "nastrojowa sceneria" - na takie atrakcje powinni się przygotować zwiedzający otoczenie tzw. zamku w Stobnicy - kontrowersyjnej budowli na skraju Puszczy Noteckiej. Zamek - już prawie gotowy - chyba na trwałe wpisał się w pejzaż okolicy. Za wstęp na "ścieżkę edukacyjną" trzeba jednak sporo zapłacić - zwiedzanie kosztuje od 30 do prawie 50 zł, choć samego wnętrza zamku nie zobaczymy.

Zamek w Stobnicy od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budowla powstająca na zlecenie spółki D.J.T. z Poznania w Puszczy Noteckiej, choć przypomina średniowieczne zamczysko, będzie najpewniej luksusowym apartamentowcem (wiadomo, że w budynku znajdują się apartamenty, jednak nic nie wiadomo o możliwości ich zakupu).

"Zamek" na skraju Puszczy Noteckiej? Batalia prawna wciąż trwa

Zamek w Stobnicy jest przedmiotem batalii prawnej - w 2015 roku pozwolenie na jego budowę wydał starosta obornicki, a w 2021 roku Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego ją unieważnił. Jednak inwestor odwołał się od decyzji GINB, a sąd w 2022 roku je uznał. Prace wykończeniowe więc trwają - budynek ma 70 metrów wysokości i ok. 200 metrów długości.  

Reklama

Budowla ma 15 kondygnacji, a wysokość każdej z nich równa jest dwóm standardowym piętrom w typowym budownictwie mieszkalnym - w taki sposób reklamowana jest "ścieżka edukacyjna" na specjalnie stworzonej stronie internetowej (można też kupić bilety).

Zamek w Stobnicy to "efekt pracy ludzi zafascynowanych architekturą zamkową"

"Ta niezwykła budowla jak i obszar wokół niego to efekt pracy grupy ludzi fascynujących się architekturą zamkową, którzy stworzyli budynek mieszkalny o tak nietypowej w dzisiejszych czasach architekturze" - wyjaśniają organizatorzy edukacyjnych spacerów.

Dodają, że "dzięki uprzejmości inwestorów" można zwiedzić okolice "zamku" i poznać wiele ciekawostek na temat samej budowli oraz okolicznej fauny i flory. "Leśna Ścieżka Edukacyjna w Stobnicy obejmuje wycieczkę malowniczym szlakiem przez las, nabrzeże oraz tereny przyzamkowe" - z wyjaśnienia jasno wynika, że zwiedzanie samego zamku nie jest możliwe.

Ostatecznie organizatorzy leśnej ścieżki przyrodniczej zalecają ostrożność w pobliżu zamku, bowiem są w nim wciąż prowadzone prace budowlane.

Wielka inwestycja - "zamek" wielorodzinny z luksusowymi apartamentami?

Park dzikich zwierząt, lotnisko dla helikopterów, prywatny teren łowiecki? Prawd, półprawd i pogłosek pojawiło się wiele w trakcie realizacji "zamkowej" inwestycji w Stobnicy. Widoczne na fotografiach "jezioro" to w rzeczywistości sztuczny twór (zalane i dostosowane do potrzeb inwestora stawy). 

Początkowo inwestorzy planowali urządzić w "zamczysku" luksusowy hotel, ale - w odpowiedzi na krytykę pomysłu - pojawiły się informacje, że w zamku będą luksusowe apartamenty.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »