Reklama

Kopalnie wstrzymały wydawanie węgla pracownikom

Katowicki Holding Węglowy wstrzymał wydawanie węgla swoim pracownikom. To skutki wprowadzenia przez rząd akcyzy na węgiel i koks. Nie ma górników odbierających deputaty węglowe, zniknęły też długie kolejki sprzed kopalnianych bram.

- Na deputat nie sypią nic. Nie mam węgla od świąt - mówi reporterowi RMF FM jeden z górników. Zakaz wprowadzono, żeby górnicy mogli wypełnić specjalne oświadczenia. Zostaną zwolnieni z akcyzy, jeśli potwierdzą, że nikt inny nie skorzysta z węgla. Brak podpisu oznacza, że to holding musiałby zapłacić akcyzę za każdą tonę węgla. A to mogłoby oznaczać dla zakładu kłopoty finansowe.

Reklama

W Kompani Węglowej na razie nie ma ograniczeń w wydawaniu węgla. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej górnicy zamiast węgla dostają pieniądze.

Marcin Buczek

-----

Przypomnijmy, iż w KGHM deputat węglowy otrzymują pracownicy spółki. Dotyczy to ponad 18 tys. osób. Największy przypada pracującym górnikom dołowym - to ekwiwalent 8 ton węgla. Również emeryci i renciści otrzymują co roku około 1900 zł za deputat węglowy, który wynosi 2,5 tony. Z tego przywileju korzysta ponad 19 tys. emerytów i rencistów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »