Kopciuchy odchodzą do lamusa. Nowe zasady weszły w życie w połowie kraju

Kopciuchy, czyli piece węglowe niespełniające odpowiednich norm, od 1 stycznia 2024 roku są zakazane w siedmiu polskich województwach. Najnowsze uchwały antysmogowe dołączą do zakazów już obowiązujących między innymi na Mazowszu czy w Krakowie. Ale skala problemu jest nadal ogromna.

Już połowa polskich województw wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Chodzi o piece węglowe, które nie spełniają żadnych norm ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Do województwa mazowieckiego, które ograniczenia wprowadziło już od 2023 roku, dołączyło kolejnych siedem województw. Wiosną do grona ma dołączyć woj. małopolskie.  

Kopciuchy - do kiedy i gdzie można w nich palić?

Od 1 stycznia 2024 roku kopciuchy, czyli piece niespełniające norm żadnej z klas są zabronione w siedmiu województwach - podaje portal infor.pl. 

Reklama

W województwie wielkopolskim, dolnośląskim, lubelskim zabronione są kotły klasy 1. i 2. według normy PN-EN 303-5:2002. W województwie zachodniopomorskim i świętokrzyskim zabronione są kotły klasy 3. i 4. W województwie śląskim i podkarpackim zakaz dotyczy kotłów bezklasowych używanych od 5 do 10 lat od daty produkcji - podaje infor.pl. 

Dodatkowo, jak wskazują dziennikarze portalu, w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim zabronione będą piece na paliwa stałe o klasie niższej niż 5., a w kujawsko-pomorskim zacznie obowiązywać zakaz wykorzystywania kominków i palenia węglem oraz drewnem. 

W województwie mazowieckim zakaz palenia w kotłach bezklasowych wszedł w życie 1 stycznia 2023 roku. Po zakończeniu sezonu grzewczego podobny zakaz zacznie obowiązywać w województwie małopolskim. 

Miliony kopciuchów wciąż w użyciu

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w Polsce wciąż jest ok. 7 mln kotłów na paliwo stałe. Około połowa z tego to właśnie kopciuchy - podają naukowcy z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzący projekt Life-Mappingair/pl. 

Jak wskazują eksperci, obowiązujące uchwały antysmogowe regulują, do kiedy kopciuchy trzeba będzie wymienić także w pozostałych województwach. Najwięcej czasu na wymianę przestarzałych pieców mają mieszkańcy lubuskiego (do 2027 roku) i opolskiego (do 2030 roku). 

Ale w dwóch województwach - warmińsko-mazurskim i podlaskim - w ogóle nie ma uchwał antysmogowych. To oznacza, że brak jest ograniczeń w użytkowaniu tego typu kotłów. Tymczasem używanie pieców starego typu oznacza emisje do atmosfery szkodliwych substancji przyczyniających się do ocieplenia klimatu i powstawania bardzo szkodliwego dla zdrowia smogu. 

Jak przypomina infor.pl tam, gdzie uchwały obowiązują, właściciele domów, którzy mimo zakazu nadal będą palić w starych piecach, mogą zapłacić od 20 do nawet 5000 zł kary.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kopciuchy | energetyka | ogrzewanie | węgiel | emisje | smog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »