Reklama

Koronawirus. Niemiecka gospodarka straciła 350 miliardów euro

Lockdown, problemy z łańcuchem dostaw i ostrożni klienci - to główne przyczyny strat w niemieckiej gospodarce.

Pandemia koronawirusa i związane z nią utrudnienia w ciągu ostatnich dwóch lat kosztowały niemiecką gospodarkę 350 miliardów euro wartości dodanej - wyliczył Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) z Kolonii. W tym czasie zmniejszyły się także inwestycje przedsiębiorstw. W pierwszych trzech miesiącach tego roku może dojść do kolejnych strat rzędu 50 mld euro - dodaje IW. "Ożywienie (gospodarki) zajmie lata" - przewidują ekonomiści.

Skutek lockdownu

Na początku pandemii lockdown doprowadził do problemów w procesach produkcyjnych i zakłócił dostawy w kraju i za granicą  - wyjaśnia IW. Do tego doszły koszty związane z ograniczonymi możliwościami konsumpcji i ostrożność klientów. Gwałtownie spadły obroty handlowe z zagranicą. W drugim kwartale 2020 roku realny produkt krajowy brutto spadł o 11 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Reklama

W trakcie pandemii tymczasowy spadek liczby zakażeń sprawił, że pojawiła się nadzieja na trwałą poprawę sytuacji, ale została ona przyćmiona przez ponowne fale zakażeń. Jak wskazuje IW, przerwy w łańcuchu dostaw miały decydujące znaczenie w drugim roku pandemii koronawirusa; brakujące części stanowiły szczególny problem dla przemysłu motoryzacyjnego. Wydatki rządowe w czasie pandemii i eksport przynajmniej częściowo zrekompensowały straty niemieckiej gospodarki w drugim roku koronakryzysu. Prawdopodobnie jednak w najbliższych miesiącach dojdzie do kolejnych strat.

Omikron daje nadzieję

- Nowy wariant koronawirusa Omikron daje jednak również nadzieję - wyjaśnia ekonomista IW Michael Groemling. - Jeśli w tym roku wejdziemy w fazę endemiczną, sytuacja powinna znów zacząć się poprawiać - wyjaśnia. W następnych latach potrzebny byłby silny wzrost, aby nadrobić straty.

Na potrzeby badania, naukowcy porównali rzeczywisty rozwój gospodarczy w ciągu ostatnich dwóch lat z "kontrfaktycznym" cyklem gospodarczym, czyli takim środowiskiem gospodarczym, w którym pandemia koronawirusa nie istnieje. Czwarty kwartał 2021 r. został oszacowany na podstawie rocznej wartości już dostępnej dla całego ubiegłego roku. Jak zaznacza IW, takie wyliczenie pozwala przynajmniej w przybliżeniu określić straty gospodarcze powstałe do tej pory w wyniku pandemii.

(AFP, DPA, RTR/dom), Redakcja Polska Deutsche Welle


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »