Kościński: Dane GUS dotyczące PKB w III kw. br. potwierdzają siłę polskiej gospodarki

Dzisiejsze dane GUS dotyczące PKB w III kw. br. potwierdzają siłę polskiej gospodarki - ocenił w piątek minister finansów Tadeusz Kościński w komentarzu przekazanym PAP.

"KE w swoich jesiennych prognozach oczekuje silnego wzrostu realnego PKB Polski na poziomie 4,9 proc. w tym roku oraz 5,2 proc. w 2022 r. Podkreśla przy tym, że rosnące dochody Polaków i wsparcie w postaci zmian podatkowych zwiększą dynamikę konsumpcji prywatnej w 2022 i 2023 roku" - zauważył szef resortu finansów.

Dodał, że z prognoz KE wynika, że w latach 2020-2023 średnie tempo wzrostu gospodarczego będzie w Polsce jednym z najwyższych w UE.

"Również dzisiejsze - lepsze od oczekiwań rynkowych - dane GUS dotyczące PKB w III kw. potwierdzają siłę polskiej gospodarki, która szybko powróciła na ścieżkę wzrostu po covidowym kryzysie. Już w II kw. br. realny PKB przekroczył poziom sprzed pandemii. W III kw. nastąpiło dalsze przyspieszenie tempa wzrostu (kw/kw, sa)" - ocenił Tadeusz Kościński.

Reklama

Jak poinformował w piątek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny, PKB w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr wobec wzrostu o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r.

******

MARCIN LUZIŃSKI, SANTANDER BANK POLSKA:

"Dane są mocne, powyżej oczekiwań. W ujęciu odsezonowanym PKB wzrósł o 2,1 proc. wobec 1,8 proc. w II kw. Trzeba powiedzieć, że jest to zaskakujące, bo w II kw. zniesiono najwięcej restrykcji, było więc najwięcej pola do odbicia, tymczasem okazuje się, że III kw. był jeszcze mocniejszy. Myślę, że głównym czynnikiem wzrostu w III kw. była konsumpcja prywatna, chociaż na szczegóły musimy oczywiście poczekać do końca listopada.

Dużą zagadką pozostaje co stało się z inwestycjami. Myślę, że one dalej odbijały, ale ostatnie dane pokazywały, że inwestycje w sektorze publicznym wyglądają cały czas słabo, a o ile sektor prywatny faktycznie ma duży apetyt na inwestycje, to pojawiają się problemy na przykład z dostępnością samochodów, co może obniżać inwestycje w środki transportu. Pewnie odnotowaliśmy także wkład eksportu netto ze względu na mocny wzrost importu w III kw.

Kolejny, IV kw. będzie pewnie nieco słabszy w ujęciu odsezonowanym kdk. Dlatego, że po pierwsze, wyczerpuje się już trochę dynamika odbicia. Po drugie, zobaczymy też pewnie negatywne efekty wynikające z problemów podażowych w globalnej gospodarce, polski przemysł też je odczuwa, nawet jeśli nie tak jak nasi sąsiedzi.

W ujęciu rdr wzrost nadal powinien być jednak mocny, pewnie powyżej 5 proc. Podtrzymujemy nasze prognozy, że w tym roku i przyszłym wzrost wyniesie 5 proc., być może nieco więcej. Prognoza wzrostu PKB w III kw. przygotowana przez NBP wynosiła 5,1 proc., dlatego w oczach Rady nie powinien on wiele zmienić".

RAFAŁ BENECKI, ING BANK ŚLĄSKI (e-mail):

"PKB w III kw. '21 wzrosło 5,1 proc. rdr (konsensus 4,8 proc. rdr, ING 5,0 proc. rdr), wzrost spowolnił w ujęciu rdr (w II kw. '21 11,2 proc. rdr), ale to efekty bazy. Bardziej miarodajne są dane o PKB kdk, które pokazują przyśpieszenie (2,1 proc. w III kw. '21 vs 1,8 proc. w II kw. '21), bo pracują dwa silniki wzrostu - przemysł i usługi.

Naszym zdaniem wzrost PKB w całym 2021 ponad 5,0 proc. rdr jest niezagrożony pomimo wzbierającej fali pandemii.

W naszej najnowszej publikacji nt. inflacji dla regionu Europy Środkowej pisaliśmy w tym tygodniu, że w 2022 roku wiodącą rolę w kształtowaniu inflacji przejmie presja popytowa i płacowa, dlatego docelowa stopa procentowa dla gospodarek regionu Europy Środkowej (Węgry, Rumunia, ale też Polska) to około 3 proc.

Dzisiejsze dane wspierają taki scenariusz. Dodatkowym czynnikiem inflacyjnym jest także polityka gospodarcza w regionie w tym wysokie podwyżki płacy minimalnej (Węgry, Rumunia), albo dalsza ekspansja fiskalna (w Polsce)".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB | GUS | gospodarka | polska gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »