Kosmetyczny potentat zwalnia w Polsce. Zamyka fabrykę w Warszawie
Szwedzka marka kosmetyczna Oriflame zdecydowała o stopniowym zamknięciu swojej fabryki Cetes w Warszawie. Produkcja zostanie zakończona w przeciągu dwóch lat - informuje serwis wiadomoscikosmetyczne.pl. Pracowników czekają zwolnienia, ale firma obiecuje im wsparcie. Jednocześnie Oriflame nie chce wycofywać się z polskiego rynku. Skąd więc decyzja o zamknięciu fabryki?
Jak przypominają wiadomoscikosmetyczne.pl, Cetes Cosmetics to obecna nazwa firmy, która rozpoczęła działalność w Polsce jeszcze w 1991 roku jako Oriflame Poland Sp. z o.o. Fabryka Cetes mieści się w warszawskiej dzielnicy Ursus. To właśnie ten zakład czeka likwidacja.
Zaplanowane zamknięcie fabryki Oriflame w Warszawie jest związane z tym, że firma chce przenieść produkcję do europejskich partnerów, którzy wytwarzają kosmetyki dla luksusowych marek - pisze serwis. Ma to zapewnić Oriflame dostęp do szerszego wachlarza technologii produkcyjnych, pozwolić na szybsze reagowanie na nowe trendy na rynku i pojawiające się nowinki technologiczne. Nie bez znaczenia jest chęć podniesienia jakości oferowanych produktów. Podobny ruch firma wykonała już wcześniej, przenosząc produkcję luksusowych formuł pielęgnacyjnych ze Sztokholmu do francuskich fabryk - przypominają wiadomoscikosmetyczne.pl.
Warszawska fabryka Oriflame zostanie zamknięta, ale nie stanie się to z dnia na dzień. Wygaszanie produkcji będzie trwało dwa lata. "Oriflame zapewnia, że wszystkie już złożone zamówienia zostaną zrealizowane lub płynnie przekazane nowym partnerom produkcyjnym" - piszą wiadomoscikosmetyczne.pl. Współpraca z dostawcami i klientami ma odbywać się na dotychczasowych warunkach. Szwedzki koncern podkreśla też, że fakt, iż kosmetyki Oriflame będą nadal wytwarzane na terytorium UE, pozwoli na zachowanie wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa produktów.
Anna Malmhake, prezeska Oriflame Group, na której słowa powołuje się serwis, tłumaczy dodatkowo, że przeniesienie produkcji do wybranych partnerów europejskich ma zapewnić długoterminowy rozwój marki Oriflame.
A co z pracownikami fabryki Oriflame w Warszawie? Zostaną oni zwolnieni, ale firma zapewnia, że otrzymają oni pakiet odpraw przewyższający wymagania prawne oraz wsparcie.
Oriflame deklaruje też, że nie wycofuje się z rynku polskiego. Sprzedaż kosmetyków Oriflame w Polsce, podobnie jak w kilkudziesięciu innych krajach świata, odbywa się w systemie sprzedaży bezpośredniej, poprzez konsultantów.
Serwis wiadomoscikosmetyczne.pl zauważa przy okazji, że w sierpniu 2024 r. do warszawskiego ratusza trafiły dokumenty dotyczące planowanej inwestycji firmy Greenfields na działce przy ul. Skoroszewskiej w Ursusie. To właśnie tam znajduje się fabryka kosmetyków Oriflame. Inwestycja dotyczy budowy osiedla mieszkaniowego.