Kraje UE z dziurami budżetowymi. Od Polski znacznie gorsza jest Rumunia

Polska należy do europejskich krajów targanych znaczącym deficytem budżetowym - wynika z danych Eurostatu. "W pierwszym kwartale 2025 r. skorygowany sezonowo wskaźnik deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB wyniósł 2,9 proc. dla strefy euro (podobnie 2,9 proc. dla UE)" - poinformował Eurostat. Dla Polski prezentowany przez Eurostat wskaźnik sięgnął 5,1 proc.

Zaprezentowane 21 lipca 2025 roku dane Eurostatu pokazują, że deficyt budżetowy w I kwartale br. spadł licząc dla strefy euro i całej UE (skorygowany sezonowo deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB).

Eurostat podaje, że aż pięć państw członkowskich UE miało budżetową dziurę przekraczającą 5 proc. PKB. Wyróżnia się Rumunia (7,5 proc.), jednak warto podkreślić, że w tabeli nie opublikowano danych dotyczących tradycyjnie "rozrzutnej" Italii.

Poza wspomnianą Rumunią, sporym deficytem w relacji do PKB mogą "poszczycić" się: Francja (5,6 proc.), Belgia (5,5 proc.), Austria (5,1 proc.) i właśnie Polska (5,1 proc.).

Reklama

Dane dotyczące długu publicznego. Polska w środku stawki

Eurostat podał również dane dot. długu publicznego w krajach UE.

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w strefie euro w I kw. 2025 jest na poziomie 88,0 proc. PKB" - poinformowano.

"Na koniec pierwszego kwartału 2025 r. relacja długu brutto sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w strefie euro wyniosła 88,0 proc. w porównaniu z 87,4 proc. na koniec czwartego kwartału 2024 r. W UE wskaźnik ten również wzrósł z 81,0 proc. do 81,8 proc." - wyjaśnia Eurostat.

Najwyższe wskaźniki długu publicznego do PKB na koniec pierwszego kwartału 2025 r. odnotowano w Grecji (152,5 proc.), we Włoszech (137,9 proc.), we Francji (114,1 proc.), w Belgii (106,8 proc.) i w Hiszpanii (103,5 proc.), a najniższe w Bułgarii (23,9 proc.), Estonii (24,1 proc.), Luksemburgu (26,1 proc.) i Danii (29,9 proc.). Polska jest w środku stawki ze wskaźnikiem długu do PKB na poziomie 57,4 proc.

Największy wzrost wskaźników (I kw. 2025/IV kw. 2024) zaobserwowano w Austrii i na Słowacji (w obu przypadkach +3,5 punktu procentowego - pp.), w Słowenii (+2,9 pp.), we Włoszech (+2,5 pp.), na Litwie (+2,4 pp.), w Polsce (+2,2 pp.) i w Belgii (+2,1 pp.). Największy spadek odnotowano w Irlandii (-3,7 pp.), na Łotwie (-1,2 pp.) i w Grecji (-1,1 pp.) - informuje Eurostat.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: deficyt budżetowy | strefa euro | EU
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »