Krajowa Grupa Spożywcza: Podpisano ważną umowę

We wtorek została podpisana umowa o przekazaniu przez KOWR nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora rolno-spożywczego, która pozwala sfinalizować proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Przed chwilą została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP - powiedział wicepremier Sasin na konferencji prasowej.

- To pozwala nam sfinalizować proces, prowadzony wspólnie z ministerstwem rolnictwa od wielu miesięcy, proces powołania Polskiego Holdingu Spożywczego, czy raczej Krajowej Grupy Spożywczej, bo tak chcemy, aby się nazywała. Chodzi o skonsolidowanie państwowego w jednym silnym podmiocie, który będzie wspierał politykę państwa w tym sektorze - dodał Sasin. 

Reklama

"Chcemy pozyskać nowe podmioty, w tym zagraniczne"

W przyszłości będzie akwizycja do polskiego holdingu spożywczego - zapowiedział Jacek Sasin. Chcemy pozyskać nowe podmioty, w tym zagraniczne - dodał.

- Zamierzamy w przyszłości dokonywać akwizycji do polskiego holdingu spożywczego - powiedział wicepremier Sasin.

- Mamy zamiar pozyskiwać do tego holdingu nowe podmioty, w tym zagraniczne, bo dziś takie możliwości są - dodał.

Przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy buduje polskie duże podmioty, którym już się staje Krajowa Grupa Spożywcza. - Takim podmiotem będzie też powiększony Orlen i zaraz będziemy mówić o nowych konsolidacjach w gospodarce - zapowiedział.

Jak podkreślił szef MAP, nie ma inne drogi, jeśli Polska chce zachować suwerenność i bezpieczeństwo w kluczowych sektorach gospodarki. 

W ciągu siedmiu dni projekt uchwały

W ciągu siedmiu dni przedstawimy Radzie Ministrów projekt uchwały dotyczącej powołania Krajowej Grupy Spożywczej, która będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową - powiedział Sasin.

- Krajowa Grupa Spożywcza będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Kolejnym etapem tego działania będzie przedłożenie Radzie Ministrów stosownego projektu uchwały i w ciągu siedmiu dni Ministerstwo Aktywów Państwowych taki projekt uchwały przedłoży. Rada Ministrów podejmie decyzję i będziemy mogli powiedzieć, że Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych.

Dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu. Stwierdził, że napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważne jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce.

Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych

Krajowa Grupa Spożywcza będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wskazał, że może się zajmować np. zbiorowym zaopatrywaniem rolników w nawozy.

Podczas wspólnej konferencji z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem dotyczącej finalizacji prac nad powstaniem holdingu spożywczego Kowalczyk był pytany o przykłady wykorzystywania grupy spożywczej.

Wicepremier odpowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza może być np. pośrednikiem w sprzedaży nawozów. Podkreślił, że w ostatnim czasie ceny nawozów bardzo mocno wzrosły na skutek wzrostu cen gazu.

- Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikom sprzedaży nawozów, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy - powiedział minister rolnictwa.

Kowalczyk wskazał też na rolę grupy spożywczej przy zabezpieczeniu dostaw żywności.

- Choćby teraz mamy bardzo duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby tu więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana na niespokojne czasy - zauważył.

Pytany o to, jak sprawić, by ceny dla konsumentów były niskie, a dla producentów w skupie wysokie, Kowalczyk odparł, że bardzo dużo zależy tu od liczby pośredników.

- Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych i dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk dodał, że dla rolników największą trudnością są zmowy cenowe podmiotów, które wykorzystują przejściowe problemy na rynku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Sasin | żywność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »