Reklama

Kraków Airport wyemituje obligacje o wartości 615 mln złotych

Dzisiaj podpisano umowę emisji obligacji Kraków Airport o wartości 615 mln złotych. Zapewni ona finansowanie rozbudowy i modernizacji krakowskiego lotniska.

Najważniejsze inwestycje finansowane z obligacji: Terminal pasażerski

Reklama

Obecny terminal międzynarodowy zostanie przebudowany i powiększony o nową część. W efekcie powstanie obiekt o docelowej przepustowości w godzinie szczytu 1800 pasażerów w przylotach i 1800 pasażerów w odlotach. Rocznie oznacza to możliwość obsłużenia do 8 mln pasażerów. Całkowita powierzchnia użytkowa terminalu po rozbudowie i przebudowie wyniesie ponad 56 tys. m kw.. W nowym terminalu będzie 46 stanowisk check-in, 18 gate'ów (teraz jest 8), rękawy.

Port ma pozwolenie na budowę i zatwierdzoną dokumentację techniczną. W przetargu na inwestora zastępczego wystartowało 17 podmiotów, do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 podmiotów. Rozstrzygnięcie w trzecim kwartale.

Na początek sierpnia planowane jest rozpoczęcie przetargu na generalnego wykonawcę.

Planowane zakończenie inwestycji - czerwiec 2015.

*

Przystanek kolejowy

Końcowy przystanek szynobusu zostanie usytuowany na tyłach parkingu wielopoziomowego. Połączony będzie z budynkiem głównym terminalu za pomocą obudowanej kładki pieszej o długości 110 metrów. Powierzchnia użytkowa przystanku to prawie 2 tys. m kw.

Inwestycja jest prowadzona wspólnie z PKP PLK, które występują o decyzje administracyjne.

Planowane zakończenie inwestycji - wrzesień 2013.

*

Przebudowa układu komunikacyjnego wokół terminala

Inwestycja ma na celu usprawnienie i uregulowanie ruchu samochodowego; pasażerów dojeżdżających do lotniska i z niego odjeżdżających, komunikacji miejskiej, zaopatrzenia lotniska, transportu cargo. Pięć pasów ruchu zapewni przepustowość 3600 pasażerów przylatujących i odlatujących na godzinę. Inwestycja zaprojektowana w taki sposób aby zintegrować ją z zewnętrznym układem tworzonym przez autostradę A4, drogę wojewódzką nr 774, linię kolejową Kraków - Mydlniki - Balice i w przyszłości tzw. Trasę Balicką.

Planowane zakończenie inwestycji - czerwiec 2015.

*

Przebudowa dróg kołowania

Przebudowa dróg kołowania Alfa, Bravo, Golf i Fokstrot oraz poszerzenie drogi kołowania Charlie. Inwestycja ma przede wszystkim za zadanie podniesienie standardu obsługi statków powietrznych.

Planowane zakończenie inwestycji - czerwiec 2015.

*

Powiększenie płyty postojowej

Rozbudowa płyty o dodatkowe miejsca dla samolotów (docelowo 21 dla samolotów kodu C z możliwością rozbudowy o kolejne 7 dla GA w miarę potrzeb), co pozwoli na zwiększenie przepustowości lotniska.

Planowane zakończenie inwestycji - czerwiec 2015.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Kraków | lotniska | obligacje | kraków airport

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »