Krakowskie Sukiennice odzyskają blask. Słynne lampy przejdą remont
Do remontu wkrótce trafią XIX-wieczne gazowe lampy z krakowskich Sukiennic. Umowę na realizację prac wymiany instalacji gazowej oraz remontu konserwatorskiego unikatowych lamp podpisał Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie - informuje portal kraków.pl. Prace objęte są dotacją Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jeszcze w tym roku lampy znów zaświecą.
Lampy gazowe w Sukiennicach mają prawie 150 lat. Zostały zamontowane podczas wielkiej przebudowy Sukiennic, w latach 1875–1879. Zaprojektował je architekt i konserwator zabytków Tomasz Pryliński. Jak sam uzasadniał, lampy miały oddawać charakter nie tylko historycznego gmachu Sukiennic, ale też całego Krakowa.
Ich naprawa rozpocznie się pod koniec sierpnia. Najpierw zostaną zdemontowane i przewiezione do warsztatu. Tam czeka je generalny remont konserwatorski. Potem zostaną oczyszczone i pomalowane. Będą miały też wymienione wszystkie zużyte elementy. Krakowski portal informuje, że równolegle do prac konserwatorskich rozpoczną się działania związane z wymianą instalacji gazowej w Sukiennicach.
W arkadach renesansowego budynku, po obu stronach, wisi 36 lamp. Wszystkie są przykładem zapomnianej dziś techniki komunalnej – ulicznego oświetlenia gazowego, które było popularne w XIX w. Z czasem zaczęto je zastępować lampami zasilanymi energią elektryczną. Zabytkowe lampy z krakowskiego Rynku Głównego są jednym z ostatnich reliktów tego typu oświetlenia w Małopolsce. Ich opisy można znaleźć w przewodnikach i blogach turystycznych.
Kraków był prekursorem oświetlenia gazowego na ziemiach polskich. W 1830 roku, za sprawą Karola Mohra, profesora Cesarskiego Królewskiego Instytutu Technicznego w Krakowie, odbył się eksperymentalny pokaz pierwszych lamp gazowych zainstalowanych na ulicy Gołębiej. W Polsce 240 lamp gazowych zdobi obecnie Warszawę. Zaś Wrocław, który na Ostrowie Tumskim ma ponad 100 lamp gazowych, do ich obsługi zatrudnia latarnika.
Prace naprawcze lamp z Sukiennic mają potrwać do jesieni. Na przełomie listopada i grudnia zostaną one uruchomione - zaświecą pierwszy raz po ponad 3-letniej przerwie.