Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę nobla w dziedzinie ekonomii. Jak podał RMF24.pl został on przyznany Oliverowi Hartowi i Bengtowi Holmströmowi.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali, urodzony w Wielkiej Brytanii Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom. Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu.
Według Akademii ich teorie "pomagają w zrozumieniu rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów". Agencja Associated Press tłumaczy, że może ona być wykorzystywana do analizy np. zarobków prezesów dużych firm.
Obaj wykładają na renomowanych amerykańskich uczelniach. Hart jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, a Holmstrom - profesorem ekonomii i zarządzania w Massachusetts Institute of Technology.
Reklama
W uzasadnieniu przyznania im ekonomicznego Nobla podkreślono, że ich prace "tworzą intelektualne podstawy projektowania polityki i instytucji w wielu dziedzinach, od przepisów o bankructwie po konstytucje polityczne".
Wskazano, że "nowe instrumenty teoretyczne stworzone przez Harta i Holmstroma są cenne dla zrozumienia rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów".
Reuters pisze, że Holmstrom i Hart pomogli zrozumieć takie kwestie jak uzależnione od wyników wynagrodzenie kadry kierowniczej najwyższego szczebla. Associated Press akcentuje, że prace tegorocznych laureatów "rzucają światło na to, jak kontrakty pomagają ludziom radzić sobie ze sprzecznymi interesami".
Badania nad umowami zostały wyróżnione tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Laureatami zostali pracujący w USA Brytyjczyk Oliver Hart i urodzony w Finlandii Bengt Holmstroem.
Ekonomista doktor Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej wyjaśnia, że Komitet Noblowski zwrócił uwagę na transakcje i kontrakty, które są podstawą ekonomii. Podkreśla jednak, że nagrodę przyznano za teorie, które są trudne do wyjaśnienia.
Doktor Bartoszewicz wskazuje, że laureatów tegorocznego Nobla z zakresu ekonomii nie było wśród faworytów. Podkreśla, że tematyka, na którą zwrócono uwagę jest ważna, ale spodziewałby się raczej zwrócenia uwagi na bardziej współczesne problemy gospodarcze. Takimi byłyby ryzyka związane z rozwojem, problem migracji, czy relacji gospodarczych pomiędzy państwami.
......................
Nobel ekonomiczny różni się od naukowych; nie został bowiem ufundowany przez Alfreda Nobla, tylko przez szwedzki bank centralny. Do tej pory ekonomicznego Nobla przyznano 47 razy. Wśród laureatów była jedna kobieta, amerykańska politolog Elinor Ostrom.
W ostatnich latach ekonomicznego Nobla przyznawano między innymi za badania nad konsumpcją, biedą, bogactwem, konfliktem i współpracą.
Wysokość nagrody to osiem milionów koron szwedzkich, czyli ponad 830 tysięcy euro. Pierwszego "ekonomicznego Nobla" wręczono w 1969 roku (poniżej historyczne zestawienie).
..................
Ekonomia - pojawiła się wraz z upowszechnieniem pieniądza i wymiany handlowej. Przez długi okres czasu była związana z filozofią i etyką.
Dla Greków oikonomikos (ekonomika) była nazwą o prowadzeniu gospodarstwa domowego. Arystoteles rozszerzył ją o sztukę zarobkowania z innych niż uprawa roli źródeł. Największym osiągnięciem myśli ekonomicznej tego filozofa było rozróżnienie wymiany prostej T-T (towar za towar) i rozwiniętej: T-P-T (towar, pieniądz, towar) oraz P-T-P (pieniądz, towar, pieniądz).
W Rzymie ekonomią zajmował się Cyceron. Rozumiał ją jako naukę o moralności. Człowiek prawy bierze udział w życiu publicznym, uprawia ziemię, ale nie zajmuje się lichwą, pracą fizyczną i handlem.
Ekonomia współczesna
Keynsizm po II wojnie światowej uchodził za ortodoksyjny nurt, ale to keynsiści zdobywali najczęściej Nagrodę Nobla z ekonomii. Gdy w 1971 roku Richard Nixon wygłosił zdanie: "wszyscy jesteśmy keynsistami", panowanie tego nurtu dobiegało końca.
Pod koniec 70 lat sukces odniosła nowa klasyczna ekonomia. Jej założenia przede wszystkim dotyczą oczekiwań racjonalnych oraz dostosowania się popytu i podaży do nowego poziomu cen.
W latach 80 to ekonimia podażowa i tzw. reganomika, cechująca się obniżaniem podatków, zmniejszaniem wydatków budżetowych, ograniczaniem ingerencji państwa w gospodarkę i ograniczaniem inflacji przez kontrolę ilości pieniędzy w obiegu. Zakładała ona zwiększenie podaży, skłanianie przedsiębiorców do wzrostu produkcji i inwestycji.
Efekt ten chciał osiągnąć przez obniżanie podatków, pobudzanie oszczędności, powiększanie zasobów kapitału. Reaganomika była zatem połączeniem koncepcji podażowych i monetarystycznych.
Obecnie rywalizują ze sobą: ortodoksyjny keynsizm, monetaryzm, nowa makroekonomia klasyczna, nowa mikroekonomia klasyczna, ekonomia neokeynsowska i postkeynsowska. Rozwijają się też nurty osadzone w socjologii, historii i instytucjonaliźmie.
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.