Krugman spec od kryzysów
Paul Krugman to znakomity ekonomista w dziedzinie nowej teorii handlu międzynarodowego oraz nowej geografii ekonomicznej - uważa prof. Dariusz Rosati.
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał Paul Krugman, amerykański profesor ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton; specjalista w dziedzinie handlu międzynarodowego. "Jego dorobek, zwłaszcza z czasów, kiedy wykładał na Uniwersytecie Harvarda, a obecnie Princeton - moim zdaniem - uzasadnia Nagrodę Nobla" - powiedział w poniedziałek Rosati. "Krugman to ekonomista, który podważył tradycyjne założenia handlu międzynarodowego; zastąpił je innymi, bardziej realnymi. Doszedł on do bardzo zaskakujących wniosków, na przykład do teorii aglomeracji, która stanowi przeciwieństwo tradycyjnej teorii rozwoju gospodarczego" - podkreślił. Jego zdaniem, Krugman to "jeden z najciekawszych, najbardziej błyskotliwych i utalentowanych ekonomistów" Nowa geografia ekonomiczna to oryginalny wkład tegorocznego noblisty Paula Krugmana w myśl ekonomiczną - uważa ekonomista Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Maciej Grabowski. Grabowski wyjaśnił, że zgodnie z teorią Krugmana - nową geografią ekonomiczną - należy zwracać uwagę na wewnętrzne czynniki wzrostu gospodarczego, na to, "co jest skumulowane w danym regionie, a nie wyłącznie opierać się na importowanych zasobach, czy to kapitale, czy pracy, czy technologii". Dodał, że ceni Krugmana i słusznie otrzymał on nagrodę Nobla, "tym bardziej, że jest to ekonomista, który nie unika trudnych tematów i włącza się w bieżącą debatę" np. dotyczącą kryzysu ekonomicznego.
Paul Krugman otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii ze względu na jego teorię handlu międzynarodowego i popularyzację wiedzy ekonomicznej - powiedział w piątek były prezes NBP dr Grzegorz Wójtowicz.
"Od kilku lat oczekiwałem, że Paul Krugman może otrzymać nagrodę Nobla" - przyznał Wójtowicz. Podkreślił, że obok osiągnięć naukowych laureat popularyzuje również wiedzę ekonomiczną. "Jest widziany na seminariach, często wypowiada się dla prasy. Powiedziałbym, że marketing też zrobił swoje" - dodał.
Wójtowicz zaznaczył, że Krugman rozwinął teorię handlu międzynarodowego jako rezultat działania wielu czynników - m.in. pracy, kapitału i ziemi. Wyjaśnił, że Amerykanin zajmował się takimi zagadnieniami, jak np. "wzajemne relacje czynników produkcji mają się w jednym kraju do drugiego w konkretnych warunkach".
Urodzony w 1953 roku Paul Krugman jest wykładowcą ekonomii i spraw międzynarodowych uniwersytetu Princeton. Jest też felietonistą i blogerem gazety "The New York Times". Był doradcą prezydenta USA Ronalda Reagana.
Jego teoria dotycząca lokalizacji działalności gospodarczej mówi m.in. o czynnikach, które wyznaczają korzystne i niekorzystne dla tej działalności obszary geograficzne. Wyjaśnia przewagę, jaką ma dany obszar geograficzny nad innymi. Do tych czynników należą m.in. jakość i wydajność pracy, koszty transportu i komunikacji, zakres interwencjonizmu państwowego czy stan infrastruktury gospodarczej.
Paul Krugman to świetny popularyzator ekonomii - uważa prof. Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej. "Krugman przedstawił jeden z modeli kryzysów walutowych, obecnie najbardziej znanych" - wyjaśnił Wojtyna.