Krynica 2018: Czy jesteśmy gotowi płacić za efekty leczenia?
W poszukiwaniu efektywności i sprawności w realizacji potrzeb zdrowotnych wszystkie systemy idą w kierunku koncepcji opieki nakierowanej na wartość zdrowotną, a więc nastawiają się na jak najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do poniesionych nakładów. Jego istotą jest odejście od systemu opartego na dostarczeniu prostej usługi zdrowotnej na rzecz kompleksowego podejścia mającego na celu osiągnięcie poprawy stanu zdrowia pacjenta w dłuższym czasie.
Żeby to osiągnąć, należy monitorować efekty interwencji medycznych i zestawiać je z nakładami poniesionymi na ich realizację. W tym modelu pieniądz jest pochodną efektu zdrowotnego gwarantowanego przez świadczeniodawcę. Zarabiają i rozwijają się przede wszystkim Ci, którzy gwarantują pacjentom skuteczną opiekę. Czy taki model może rozwinąć się w Polsce? Czy jesteśmy gotowi do konkurowania w oparciu o wyniki, a nie zasoby i wreszcie, czy znamy przykłady polskich dobrych praktyk w tym zakresie?
Na te pytania podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy będą odpowiadać uczestnicy panelu "Czy jesteśmy gotowi do przejścia na model płacenia za efekty w ochronie zdrowia?": minister zdrowia Łukasz Szumowski; Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego; Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia; Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju; Szymon Chrostowski, prezes, fundacji Wygrajmy Zdrowie im. prof. Grzegorza Madeja oraz Andrzej Ryś, dyrektor odpowiedzialny za sprawy zdrowia publicznego w Komisji Europejskiej.
Paneliści będą również poszukiwać odpowiedzi na pytanie na pytanie, jak projektowane zmiany w systemie ochrony zdrowia przybliżają nas do idei płacenia za efekty leczenia i jakie bariery ograniczają możliwość budowania systemu opartego na wartości.
Interia jest partnerem medialnym XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, które odbędzie się 4-6. września 2018 roku.