Kryzys migracyjny w Polsce tuż-tuż

Kryzys migracyjny to jeden z najbardziej palących problemów w Unii Europejskiej. Liczba imigrantów rośnie w ostatnich latach, a kwestia imigracji stała się w państwach UE przedmiotem politycznego sporu, który zdeterminował kształt debaty politycznej po 2015 roku. Polska do tej pory nie miała spójnej polityki migracyjnej.

Jednak Polska do tej pory faktycznie nie miała spójnej polityki migracyjnej. Była ona zastępowana doraźnymi reakcjami na różnokierunkowe wyzwania, nieskładającymi się w uzasadnioną całość. Warsaw Enterprise Institute oraz Nowa Konfederacja apelują o potrzebę budowy merytorycznych fundamentów strategii migracyjnej.

Mimo zwiększenia imigracji w ostatnich latach, Polska nadal należy do krajów emigracyjnych, nie zaś imigracyjnych. To powoduje, że Polska klasyfikowana jest jako państwo niedotknięte bezpośrednio kryzysem migracyjnym, co ma wpływ na postawę rządu polskiego wobec kryzysu i sposobu jego rozwiązania.

Reklama

Wśród motywów imigracji do Polski wciąż przeważa czynnik ekonomiczny oraz perspektywa stabilnego zatrudniania i zarobków, a czynnikiem ułatwiającym decyzję o imigracji do Polski są więzy rodzinne i bliskość kulturowa.

Według informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce pracuje około 1,5 mln cudzoziemców, choć dane te mogą być zaniżone ze względu na fakt, iż niektórzy cudzoziemcy przebywają na terenie Polski nielegalnie i podejmują pracę "na czarno".

Atrakcyjny kraj?

Wśród obywateli państw, które uznają Polskę za atrakcyjny kierunek imigracji znajdują się Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, a także obywatele państw azjatyckich (Wietnamczycy, Chińczycy, Hindusi) i obywatele państw Kaukazu Południowego.

Według szacunków Rządowej Rady Ludnościowej, z uwagi na niską dzietność kobiet Polska będzie potrzebowała ok. 5 mln imigrantów, tylko dla utrzymania obecnego poziomu gospodarczego.

W tym kontekście szczególnie ważna jest imigracja z Ukrainy. Obecność pracowników ukraińskich na polskim rynku pracy jest coraz bardziej konieczna, a stwarzanie ułatwień dla nich bardzo potrzebne, bowiem stają się pożądani także na innych rynkach zachodnich.

Ułatwienia dla cudzoziemców?

W ostatnich latach w Polsce wprowadzono szereg ułatwień dla cudzoziemców. Z drugiej strony społeczeństwo polskie jest wciąż postrzegane (dość stereotypowo) jako niechętne cudzoziemcom, a przepisy polskiego prawa, mimo aktualizacji, wciąż stanowią dość istotną barierę w dostępie do rynku pracy i edukacji.

WEI i Nowa Konfederacja rekomendują następujące działania w zakresie polityki migracyjnej Polski:

- należy jak najszybciej wypracować merytoryczne fundamenty polityki migracyjnej w perspektywie przynajmniej najbliższej dekady, uwzględniające kontekst europejski i globalny,

- konieczne jest objęcie procedurą abolicyjną wszystkich pracujących nielegalnie na terenie Polski obywateli Ukrainy i Białorusi,

- większe zaangażowanie urzędów pracy w aktywną politykę rynku pracy - pośredniczenie w realizacji potrzeb pracodawcy i pracownika,

- trzeba przyjąć, że polityka migracyjna może i powinna być uzupełnieniem innych narzędzi polityki ekonomicznej oraz demograficznej, lecz ich nie zastąpi,

- konieczna jest deregulacja i oparcie asymilacji/integracji migrantów na naturalnych procesach społeczno-gospodarczych, nie zaś na biurokratycznym przymusie,

- celową formą pomocy dla imigrantów jest przede wszystkim system kursów i szkoleń, pomagający osobom chętnym w zdobyciu kwalifikacji społecznych oraz zawodowych,

- efektywna polityka migracyjna musi obejmować nie tylko pierwsze pokolenie migrantów, ale również ich dzieci i wnuki,

- politykę migracyjną należy prowadzić nie tylko na centralnym szczeblu krajowym, ale równolegle i równorzędnie także na szczeblu lokalnym i regionalnym,

- uproszczenie procedur przyjmowania obywateli Ukrainy i Białorusi w Polsce i na polskim rynku pracy,

- uproszczenie procedur nostryfikacji dyplomów wysoko kwalifikowanych pracowników.

Pracownik ze Wschodu może wyjechać?

Z wcześniejszego raportu ZPP wynika, że praca miliona imigrantów z Ukrainy może zapewnić Polsce nawet 9 miliardów złotych wpływów do budżetu w skali roku. Pracownicy ukraińscy zarabiają w Polsce pieniądze, ale też je tu wydają.

Według danych GUS, w 2017 roku wydali w Polsce 8 mld złotych. Często deklarują oni, że przy wspólnym mieszkaniu, jedzeniu i spędzaniu wielu godzin w pracy potrafią przeżyć za 200-500 złotych miesięcznie. Przypomnijmy, ze od 11 czerwca 2017 r. zaczął funkcjonować ruch bezwizowy dla obywateli Ukrainy do państw obszaru Schengen.

Uprawnienie to jest ograniczone do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych i rodzinnych. Tylko w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowych regulacji granicę UE przekroczyło bez wiz 95 tys. obywateli ukraińskich, a z danych MRPiPS wynika,że w I półroczu 2018 r.zarejestrowanoo 13 proc.mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Jak prognozują eksperci ZwiązkuPrzedsiębiorców i Pracodawców, możew związku z tymnastąpić ok. półmilionowy odpływ pracowników ukraińskich z Polski,co możeskutkować 1,6 proc.spadkiem PKB (1/3 dynamiki wzrostu).

Liberalizacjasystemu wizowego do UE jawi się jako pierwszy krok Niemiec w zdobywaniu wykwalifikowanych pracowników, ale już wiele mówi się ouproszczonych procedurach uznawania kwalifikacji osób spoza UE, wsparciu w nauce języka niemieckiego czy działaniach integracyjnych.

Z prognoz GUS wynika, że nawet przy najbardziej optymistycznych scenariuszach polityki socjalnej, współczynnik dzietności w 2050 r. w naszym kraju wyniesie 1,85. Polityka społeczna nieco ograniczy zagrożenia demograficzne, ale nie odwróci tendencji. Zdaniem ekspertów, współczynnik dzietności musiałby wzrosnąć do co najmniej 2,1.

żródło: Warsaw Enterprise Institute - fundacja jest zapleczem eksperckim i intelektualnym Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Pełny raport : wei.org.pl

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emigracja zarobkowa | migracja | demografia | emigracja z Polski | MSWiA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »