Reklama

Kryzys: Polskę czekają poważne wstrząsy

Polska gospodarka wchodzi w okres poważnych wstrząsów z zewnątrz - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że Polska jest na dobrej drodze, aby w 2012 roku zejść z deficytem sektora finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB.

- Nie jestem optymistą. Ostrzegam od kilku miesięcy, że sytuacja w Europie, szczególnie w strefie euro, jest bardzo niepokojąca. Mamy sytuację, w której silna i odporna polska gospodarka wchodzi w okres, w którym mogą do niej przyjść wstrząsy z zewnątrz. Jak wielkie one będą, szczególnie te wynikające z kryzysu w strefie euro, będzie zależało od tego, czy i jakie błędy popełnią rządy krajów strefy euro, EBC i Komisja Europejska - powiedział w poniedziałek wieczorem w TVP INFO Rostowski. - Wchodzimy w niebezpieczne czasy, ale wchodzimy w nie silniejsi niż w 2009 roku - dodał.

Reklama

Dodał, że Polska jest na dobrej drodze, aby w 2012 roku zejść z deficytem sektora finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB. - Wyniki II kwartału potwierdzają to, że jesteśmy na dobrej drodze z zejściem, bez podnoszenia podatków - dodał.

Z danych GUS wynika, że w II kwartale polska gospodarka urosła o 4,3 proc.

Rostowski powtórzył, że resort finansów nie planuje podnosić podatków, w tym VAT, w 2012 roku. - Jeśli sytuacja w przyszłości byłaby bardzo niebezpieczna, to zaczęlibyśmy myśleć, co zrobić i jak dostosować się na rok 2013 - powiedział.

_ _ _ _ _

Jacek Rostowski o podatkach w RMF FM

Wczoraj w radiu RMF FM minister Rostowski powiedział: "Nie widzę żadnego powodu, żeby VAT był podniesiony w przyszłym roku - absolutnie żadnego powodu. W ramach tego, co można dzisiaj przewidzieć, polska gospodarka wchodzi w przyszły rok silna. Widzimy, co się stało, jakie były naprawdę znakomite wyniki w drugim kwartale tego roku, kiedy mieliśmy wzrost gospodarczy, kwartał do kwartału, dziesięciokrotnie większy niż w Niemczech. Musimy być też świadomi tego, że na świecie są bardzo poważne zagrożenia, ale ja na przyszły rok podwyższenia podatków nie przewiduję".

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »