Reklama

Krzysztof Czabański o abonamencie rtv: Obecny system jest niewydajny i niesprawiedliwy

- Obecny system jest niewydajny i niesprawiedliwy (...). Dwa lata temu złożyłem w Sejmie projekt, który naprawiał ten system abonamentowy. Od dwóch lat zajmuje się tym Ministerstwo Kultury. Powinien być nowy system finansowania mediów publicznych, bo ten obecny jest zły - tak Krzysztof Czabański (PiS), przewodniczący Rady Mediów Narodowych, skomentował w Porannej rozmowie w RMF FM kwestie możliwych zmian w sprawie abonamentu rtv.

Robert Mazurek, RMF FM: Dzień dobry, poseł PiS, szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański jest Państwa i moim gościem.

Krzysztof Czabański: Dzień dobry, witam Państwa, witam Pana. (...)

(...) To kiedy ma zostać zlikwidowany abonament i czym ma zostać zastąpiony?

- To jest pytanie do ministra kultury, nie do mnie. Ja od dwóch lat...

No, pan jest szefem Rady Mediów Narodowych i cały czas się wypowiada pan na temat abonamentu...

- Wypowiadam się...

Pan najpierw mówił o tym, że najpierw powinna zostać wprowadzona opłata audiowizualna, czyli jak rozumiem zmieniony abonament, płacony inaczej.

Reklama

- Dwa lata temu, jak byłem wiceministrem kultury złożyłem w Sejmie - to jest jedyny projekt, który trafił do Sejmu i jest w podkomisji - został niestety zamrożony - projekt, który naprawiał ten system abonamentowy, znaczy stwarzał nowy - płatności przy okazji płatności za prąd.

Ale w kwietniu tego roku mówił pan, że...

- Od dwóch lat zajmuje się tym Ministerstwo Kultury. Rada Mediów Narodowych, którą od dwóch lat kieruję, nie ma uprawnień do inicjatywy ustawodawczej, tak że proszę pytać w Ministerstwie Kultury.

W kwietniu mówił pan, że od przyszłego roku zamiast abonamentu będzie dopłata z budżetu - 2-3 miliardów rocznie.

- W tej chwili obserwujemy to, że w różnych formach są to pieniądze, które wypływają z innych tytułów, niż bezpośrednio abonament - pieniądze publiczne.

To może pan powiedzieć naszym słuchaczom, żeby już zakończyć ten temat - jasno i klarownie - czy pana zdaniem powinien być abonament, czy nie, a jeśli nie - to jak?

- Powinien być nowy system finansowania mediów publicznych , bo ten który jest, jest zły, ale niestety ten obowiązuje, a kiedy będzie nowy system, proszę pytać w Ministerstwie Kultury.

Czyli po dwóch latach, nawet więcej, prawie trzech dobrej zmiany, nadal nie wiemy, co z abonamentem. Dobrze.

- Nad czym ubolewam. (...)

Rozmawiał Robert Mazurek

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »