Kto decyduje o zawieszeniu władz PZPN
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) jest związkiem sportowym o zasięgu ogólnokrajowym, utworzonym za zgodą ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. Podstawą prawną istnienia PZPN jest art. 7 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym. Zgodnie z ustawą PZPN ma monopol na podejmowanie decyzji istotnych dla gry w piłkę nożną na poziomie ogólnokrajowym.
Pozycja prawna związków sportowych jest uregulowana w dwóch ustawach: o stowarzyszeniach i o sporcie kwalifikowanym. Związki sportowe wyłączone zostały z nadzoru ogólnego, w którym decydujące kompetencje mają sądy powszechne, i poddane nadzorowi ministra sportu i turystyki oraz orzecznictwu sądu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.
Nadzór nad PZPN sprawuje minister sportu i turystyki. Tak stanowi art. 18 ust. 1 ustawy o sporcie kwalifikowanym. Ustawa przyznaje ministrowi prawo wystąpienia do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu, działającego przy Polskim Komitecie Olimpijskim, o zawieszenie w czynnościach członków związku sportowego albo całych jego władz.
Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu nie jest typowym sądem arbitrażowym. W polskim systemie sądy arbitrażowe nie są powoływane ustawą, ich właściwość rzeczowa jest generalna i obejmuje spory o prawa majątkowe i niemajątkowe. Poza tym od rozstrzygnięcia sądu polubownego służy skarga do sądu powszechnego o uchylenie wyroku. W przypadku Trybunału rzecz ma się inaczej.
Jaka kompetencję władczą ma Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu ? Jakie środki odwoławcze są przypisane do orzeczeń Trybunału? Co oznacza zawieszenie władz PZPN przez Trybunał ? Kto może wnieść w tej sprawie skargę kasacyjną do SN? Czy orzeczenie Trybunału w sprawie zawieszenia Zarządu mogło być proceduralnym zaskoczeniem dla zainteresowanych?
Krzysztof Kluj
Więcej: Gazeta Prawna 2.10.2008 (193) - str.16