Kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie? Jeff Bezos nie jest już na pierwszym miejscu

Elon Musk jest najbogatszym człowiekiem świata - wynika z listy opublikowanej przez miesięcznik Forbes. Fortuna dyrektora generalnego SpaceX została oszacowana na 219 miliardów euro. Wszystkich miliarderów jest 2668. Ich całkowite bogactwo spadło w ciągu roku do 12,7 biliona dolarów, w porównaniu z rekordowym 13,1 biliona w 2021 r.

W zajęciu pierwszego miejsca na liście najbogatszych ludzi świata pomogły Elonowi Muskowi akcje Tesli. W ciągu 12 miesięcy ich cena wzrosła o 58,9 proc. i teraz wynosi 1091,26 dolara. Majątek Muska jest wyższy, od wskazanego przez Forbesa. Sporządzając listę w połowie marca, dziennikarze nie uwzględnili na niej ostatniego nabytku dyrektora generalnego SpaceX -  pakietu 9,2 proc. udziałów w Twitterze. Odkąd w poniedziałek informacja ta została podana do publicznej wiadomości, akcje serwisu społecznościowego wzrosły o ponad 27 proc. Wczoraj wieczorem, po zamknięciu nowojorskiej giełdy, pakiet Muska był już wart 3,8 mld dolarów.

Jeff Bezos drugi

Drugą osoba na liście Forbesa jest Jeff Bezos, który po czterech latach opuszcza tron najbogatszego człowieka świata. Według Forbesa, szacunkowa wartość netto majątku właściciela Amazon wynosi 171 miliardów dolarów. To ten największy na planecie sklep internetowy jest głównym źródłem bogactwa Bezosa. Akcje Amazon też w ciągu roku poszły w górę, ale kilkakrotnie mniej niż Tesli, bo o 4,18 proc. Jednak wczoraj, dzień przed ogłoszeniem listy najbogatszych, spadły z 3351 do 3281 dolara. 

Na 158 miliardów dolarów ocenił Forbes majątek Bernarda Arnaulta i jego rodziny. Ich głównym źródłem bogactwa jest imperium mody LVMH. W skład koncernu wchodzą m.in. marki Louis Vuitton i Sephora. Czwarte miejsce na liście najbogatszych zajmuje Bill Gates. Dobra właściciela Microsoft zostały oszacowane na 129 miliardów dolarów. Akcje Microsoftu, podobnie jak Amazona, były wczoraj w czerwonym kolorze i teraz kosztują 310,88. Piątym na liście Forbesa jest Warren Buffett, którego majątek wynosi 118 miliardów dolarów. Głównym źródłem bogactwa jest Berkshire Hathaway - holding zajmujący się przede wszystkim ubezpieczeniami i reasekuracją. Akcje holdingu też nieznacznie spadły wczoraj na wartości (o 0,52 proc.) i teraz każda z nich kosztuje 516 tysięcy dolarów. 

Reklama

Kobiety też bywają miliarderkami

Spośród 2668 miliarderów na świecie, 327 to kobiety - o jedną mniej niż przed rokiem. Spośród nich 101 pań doszło do posiadanego majątku samodzielnie - założyły firmę i osiągnęły sukces. Tak jak Rihanna - artystka muzyczna i potentatka mody czy Melanie Perkins - współzałożycielka firmy projektowej Canva. Pozostałe odziedziczyły fortunę lub dzielą ją ze współmałżonkiami. Najwięcej, 90 bogatych pań, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, 63 miliarderki mieszkają w Chinach a 35 - w Niemczech. 

Prawie 40 proc. osób z listy Forbesa zwiększyło swój majątek. Jednak w ciągu roku lista miliarderów zmniejszyła się o 87 osób. Jest wśród nich 34 Rosjan, których majątki łącznie skurczyły się o 260 miliardów dolarów. Zaś całkowite bogactwo miliarderów spadło w tym roku do 12,7 biliona dolarów.

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »