Kto może przejść na emeryturę pomostową? Trzeba spełniać określone kryteria

Emerytura pomostowa to świadczenie pieniężne, które pewne osoby mogą dostać po skończeniu 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn). Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pieniądze tylko wówczas, gdy zostaną spełnione również inne kryteria. Dla kogo konkretnie jest emerytura pomostowa i jaka jest jej wysokość? Odpowiadamy.

Dla kogo jest emerytura pomostowa?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, emerytura pomostowa przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Co więcej, ubiegający się o przyznanie świadczenia muszą mieć ukończone 55 lat (w przypadku kobiet) bądź 60 lat (w przypadku mężczyzn), a ponadto osoby te muszą mieć udowodnione przynajmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Potrzebny jest także odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) – 20 lat w przypadku kobiet bądź 25 lat w przypadku mężczyzn

Reklama

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych widnieje informacja, że o emeryturę pomostową mogą ubiegać się również osoby, które spełnią łącznie warunki dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych (20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn) i wykonywania po 31 grudnia 2008 roku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które są wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych. W tym wariancie osoba ubiegająca się o świadczenie musi również spełniać pozostałe warunki zróżnicowane w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. 

Czym jest praca w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze?

Definicję prac w szczególnych warunkach można znaleźć w art. 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Wynika z niego, że: "Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku". Przykładowo, mogą być to prace na morskich platformach wiertniczych czy prace przy obsłudze pieców stalowniczych lub odlewniczych.

A czym są prace o szczególnym charakterze? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy również w art. 3: "Prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się". Przykłady takich prac to: pilot statków powietrznych, kontroler ruchu lotniczego, ratownik medyczny czy operator reaktora jądrowego

Jaka jest wysokość emerytury pomostowej?

Osoby ubiegające się o przyznanie emerytury pomostowej mogą zastanawiać się, na jaką konkretnie kwotę mogą liczyć. Okazuje się, że wysokość świadczenia jest równa kwocie obowiązującej minimalnej emerytury. Obecnie wynosi ona 1780,96 zł brutto. Warto wiedzieć, że świadczenie podlega corocznej waloryzacji. 

Należy wiedzieć, że prawo do emerytury pomostowej ustaje w trzech przypadkach. Mowa tu o osiągnięciu przez świadczeniobiorcę wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), a także nabyciu prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego (wówczas prawo do emerytury pomostowej ustaje z dniem poprzedzającym). Rzeczone prawo ustaje również w sytuacji śmierci uprawnionego. 

Co trzeba zrobić, aby dostać emeryturę pomostową?

Do otrzymania emerytury pomostowej niezbędne jest złożenie stosownego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS-u, wymagane dokumenty to: 

  • wniosek o emeryturę pomostową (dostępny na stronie ZUS-u); 
  • informacje o okresach składkowych i nieskładkowych; 
  • dokumenty potwierdzające okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze; 
  • zaświadczenie lekarza medycyny pracy o orzeczonej niezdolności do wykonywania prac w szczególnych warunkach/szczególnym charakterze; 
  • dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 roku.

Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika w placówce ZUS-u. Istnieje również możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową za pomocą dokumentu elektronicznego na platformie PUE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura pomostowa | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »