Kto traci prawo do darmowego leczenia? NFZ przypomina zasady

Po 30 dniach od zakończenia stosunku pracy czy działalności gospodarczej wygasa prawo do leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby móc nadal korzystać z bezpłatnych świadczeń, należy np. ubezpieczyć się dobrowolnie lub zostać zgłoszonym przez innego ubezpieczonego jako członek rodziny.

Osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy to samodzielnie, czy za pośrednictwem np. pracodawcy są uprawnione do bezpłatnego leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Są jednak sytuacje, kiedy to prawo wygasa. 

Kto traci prawo do bezpłatnych świadczeń?

Jak wynika z wynika z wytycznych NFZ brak możliwości skorzystania z darmowych świadczeń opieki zdrowotnych powstaje po 30 dniach od momentu, gdy wygaśnie obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Są to takie sytuacje, jak np:

Reklama
  • zakończenie stosunku pracy,
  • zakończenie pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • pozostawanie na urlopie bezpłatnym w przypadku osób zatrudnionych.

Oznacza to m.in., że osoby, które zmieniają pracę i planują przerwę od obowiązków zawodowych muszą pamiętać, że prawo do leczenia "na NFZ" może ich - przynajmniej przez jakiś czas - nie obejmować.

Od opisywanych zasad są jednak odstępstwa. Dotyczą one dwóch grup. Pierwsza to osoby, które ukończyły szkołę ponadpodstaowową lub zostały skreślone z listy uczniów. Wówczas możliwość darmowego leczenia przysługuje jeszcze przez sześć miesięcy od ukończenia nauki lub skreślenia z listy. Z kolei przez dodatkowe cztery miesiące prawo do korzystania z usług NFZ mają ci, którzy ukończyli szkołę wyższą, doktorską lub zostali skreśleni z listy studentów.

"Jeśli Twoje prawo do świadczeń wygasło, a chcesz nadal korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, musisz uzyskać inny tytuł do ubezpieczenia, np. ubezpieczyć się dobrowolnie lub zostać zgłoszonym jako członek rodziny. Jeżeli tego nie uczynisz, możesz ponieść koszty udzielonych świadczeń." - przypomina NFZ.

Każdy może obecnie sprawdzić, czy jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Służy do tego platforma eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), gdzie na podstawie danych otrzymywanych m.in. ZUS czy KRUS istnieje możliwość zweryfikowania, czy dany pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń w danym dniu. Jest to również podstawa do weryfikowania tego prawa przez lekarzy czy pracowników recepcji przychodni - wystarczy podać numer PESEL i potwierdzić swoją toższamość. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Fundusz Zdrowia | leczenie | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »