Które kraje odpowiadają za finansowanie rajów podatkowych?
Holandia odgrywa najważniejszą rolę na świecie w transferowaniu pieniędzy do rajów podatkowych. To efekt opublikowanych dziś badań prowadzonych przez Uniwersytet w Amsterdamie. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, a następnie Szwajcaria.
Naukowcy przekonują, że biznes unikający fiskusa nie musi zakładać swoich biur tylko na odległych wysepkach. Naukowcy przebadali globalną sieć powiązań własnościowych 98 milionów firm. Z ich analizy wynika, że Holandia jest największym krajem łączącym biznes z rajami podatkowymi na świecie.
Blisko jedna czwarta często skomplikowanych konstrukcji prawnych doprowadzających do unikania bądź obniżania kosztów fiskalnych ma holenderski ślad. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, a następnie Szwajcaria.
Badacze piszą, że Holandia i Zjednoczone Królestwo odgrywają kluczową, aczkolwiek wcześniej ukrytą rolę w transferze pieniędzy do rajów podatkowych. Międzynarodowe koncerny często przenoszą kapitał za granicę, by obniżyć stawkę podatkową wykorzystując luki w różnych ustawodawstwach krajowych Komisja Europejska już wcześniej podawała, że firmy z Doliny Krzemowej stały się ekspertami w tej taktyce korzystając z połączenia spółek zależnych w Irlandii, Holandii i Bermudach.
Koncern Apple zapłacił w 2014 roku zaledwie 0,005% podatku od zysków europejskich. W zeszłym miesiącu holenderska parlamentarna komisja śledcza przepytywała managerów zarządzających prawa zespołu U2 i Rolling Stones.
Politycy zarzucili im unikanie fiskusa. Przedstawiciel muzycznych gwiazd odrzucił oskarżenia, że w Amsterdamie, zespoły mają tylko założone niewielkie biuro ze skrzynką na listy. Problem w tym, że w skrajnych przypadkach w jednym tylko biurowcu w stolicy Holandii jest zarejestrowanych ponad 2500 firm.
...........................
Przypomnijmy, że Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał w czerwcu w Paryżu międzynarodowe porozumienie, które pozwoli skuteczniej walczyć z rajami podatkowymi.
Minister rozwoju i finansów zapowiedział, że międzynarodowa Konwencja przeciwdziałająca ukrywaniu dochodów przed opodatkowaniem zastąpi około tysiąca stu umów dwustronnych, które regulują te kwestie.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że wspólnota międzynarodowa coraz wyraźniej opowiada się za likwidacją tak zwanych rajów podatkowych. Podkreślił, że unikanie opodatkowania często sprowadza się do oszustwa, które nie tylko ogranicza wpływy do budżetu, ale też uniemożliwia uczciwą konkurencję pomiędzy przedsiębiorstwami.
Na całym świecie straty wynikające z unikania opodatkowania szacuje się na 100 do 240 miliardów dolarów rocznie.
Pierwsze zmiany umów podatkowych wynikające z podpisania Konwencji mają wejść w życie na początku przyszłego roku.