Kupili ich za pakiet dla załogi

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymali przygotowany przez resort skarbu projekt porozumienia, dotyczący m.in. akcji pracowniczych i innych rozwiązań związanych z wprowadzeniem spółki na giełdę.

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymali przygotowany przez resort skarbu projekt porozumienia, dotyczący m.in. akcji pracowniczych i innych rozwiązań związanych z wprowadzeniem spółki na giełdę.

Prawdopodobnie odbędą się nie - jak wcześniejsze negocjacje - w Katowicach, ale w Jastrzębiu Zdroju.

Rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda powiedział PAP, że związkowcy analizują otrzymane dokumenty. Zapewnił, że strona społeczna weźmie udział w środowych rozmowach.

Porozumienie dotyczące akcji JSW, które ma otrzymać załoga po wprowadzeniu firmy na giełdę, ma być drugim porozumieniem, poprzedzającym upublicznienie firmy. W miniony czwartek związkowcy parafowali tzw. porozumienie zbiorowe o zachowaniu uprawnień pracowniczych do czasu wejścia w życie nowego układu zbiorowego pracy. Częścią tej umowy są 10-letnie gwarancje zatrudnienia.

Reklama

Kolejne porozumienie, którego projekt otrzymali teraz związkowcy, dotyczy rozwiązań oferowanych załodze w związku z upublicznieniem ich firmy. Chodzi o darmowe akcje dla wszystkich pracowników (a nie tylko uprawnionych do tego ustawowo), możliwość zakupu dodatkowych akcji (więcej niż inni inwestorzy indywidualni) i otrzymania pożyczek na ten cel, a także możliwość spieniężenia akcji (poprzez pożyczki pod zastaw walorów) przed upływem 2-letniej blokady ich sprzedaży, przy zachowaniu prawa do dywidendy w tym okresie.

Pakiet dla załogi!

Takie rozwiązania są bezprecedensowe w historii polskiej prywatyzacji. Wartość pracowniczych pakietów akcji minister skarbu Aleksander Grad oceniał w niedawnym liście do załogi JSW średnio "od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych", zakładając udany debiut spółki. Pracownicy uprawnieni otrzymają średnio 31,7 sztuk akcji, a nieuprawnieni ustawowo - średnio 19.

Jeżeli związkowcy porozumieją się z resortem w sprawie akcji pracowniczych, w rozmowach pozostanie jeszcze kwestia gwarancji zachowania przez Skarb Państwa władztwa korporacyjnego w spółce. Resort zapewnia, że skarb zachowa ponad 50 proc. akcji spółki. Ministerstwo Gospodarki w ubiegłym tygodniu przedstawiło związkom projekt zmian (głównie w statucie JSW), które zagwarantują władztwo korporacyjne państwa w firmie.

Zgodnie z planem resortu skarbu, JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Aby jednak złożyć prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego, potrzebne są uchwały walnego zgromadzenia firmy, którego funkcje wypełnia minister gospodarki. Terminu walnego dotąd nie wyznaczono, bo Waldemar Pawlak czeka na porozumienie społeczne.

Przedstawiciele resortów oceniali wcześniej, że jeżeli uda się szybko podpisać porozumienie, a procedury w KNF przebiegną sprawnie (zwykle trwa to ok. miesiąca), czerwcowy termin debiutu będzie realny. Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oceniła w miniony czwartek, że możliwe jest osiągnięcie pełnego porozumienia ze związkami do końca tego tygodnia, czyli do połowy maja.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: MSP | porozumienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »