Kupujemy aż miło
Utrzymuje się wysoka dynamika konsumpcji, nasi rodacy wraz ze wzrostem płac ruszyli na zakupy, wykazują dane GUS.
Wzrost PKB w trzecim kwartale może wynieść ok. 6 proc., na co wskazują dane o produkcji w lipcu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki w komentarzu do danych o produkcji przemysłowej.
Dane te potwierdzają pozostawanie gospodarki w fazie wzrostu. Oczekujemy wzrostu produkcji w kolejnych miesiącach na poziomie ok. 10 proc. rok do roku. Powinno się to przyczynić do wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale na poziomie ok. 6 proc. - napisali analitycy MG we wtorkowym komentarzu.
GUS podał w poniedziałek, że dynamika produkcji przemysłowej wzrosła w lipcu o 10,4 proc. w skali roku, a wyrównana sezonowo o 8,3 proc. w ujęciu rok do roku. Silny wzrost w produkcji sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 42,2 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 35,6 proc.), maszyn i urządzeń (o 21,9 proc.), maszyn i aparatury elektrycznej (o 17 proc.) wskazuje na utrzymywanie się wysokiej dynamiki konsumpcji gospodarstw domowych oraz nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach - poinformowali autorzy komentarza. Jednocześnie podkreślili, że dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej nie powoduje nasilenia presji cenowej. "Oczekujemy stabilizacji inflacji producenta w III kwartale" - napisali w komentarzu.
INFLACJA NIE GROŹNA
Jak zauważyli, stopniowo wyhamowuje wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej, świadcząc o słabnącej presji cenowej w tym sektorze. Ceny producenta wzrosły w lipcu o 1,5 proc. wobec lipca 2006 r., natomiast w przypadku cen produkcji budowlano-montażowej wzrost wyniósł 8,9 proc. w skali roku. MG ocenia, że dynamika produkcji budowlanej w trzecim kwartale wyniesie ok. 20 proc