Kwitnie handel Chin z Rosją. Osiągnął rekordowy poziom

Wolniejsze od oczekiwanego ożywienie gospodarcze w Chinach. W maju eksport spadł tam o 7,5 proc. Spada też import. Kwitnie zaś handel z Rosją. W minionym miesiącu osiągnął on rekordowy poziom ponad 20,5 mld dolarów, największy od początku inwazji Moskwy na Ukrainę - informuje Chińska Generalna Administracja Celna.

W pierwszym kwartale tego roku Chiny rozwijały się szybciej niż oczekiwano. Działo się tak dzięki wzrostowi popytu na usługi i zaległościom w zamówieniach - krajowych i zagranicznych - spowodowanych opóźnieniami wywołanymi pandemią. Równocześnie odnotowano spowolnienie chińskiego przemysłu. Głównie przez inflację i wzrost stóp procentowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły tam do spadku popytu.

Spadek eksportu największy w 2023 r.

Zarejestrowany w maju spadek eksportu jest największy w tym roku. Jest też o wiele większy od prognozowanego, który po trzech miesiącach wzrostu miał wynieść 0,4 proc. - Słaby eksport potwierdza, że Chiny muszą polegać na popycie wewnętrznym, gdy światowa gospodarka spowalnia – podkreślił Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management, firmy zarządzającej aktywami w Chinach i Hongkongu. Jego zdaniem, rośnie presja na rząd, aby jak najszybciej zwiększyć konsumpcję krajową. Chińscy eksperci przewidują, że w drugiej połowie roku globalny popyt jeszcze bardziej osłabnie.

Reklama

W Państwie Środka Wolniej spada też import, ale wolniej niż oczekiwano. Z danych Generalnej Administracji Celnej wynika, że w maju wielkość zakupionych poza granicami towarów zmniejszyła się o 4,5 proc. - to o 3,5 pp. mniej niż wcześniej zakładano. O ponad 20 proc. zmniejszył się import z Korei Południowej - poinformował Seul. A import półprzewodników do Chin spadł o 15,3. Mniejszy jest też popyt na surowce. Import miedzi zmniejszył się w maju o 4,6 proc. r/r i spadł import węgla.  

Wzrost wymiany z Rosją

Osłabienie handlu z Europą i USA rekompensuje Pekinowi wymiana z Rosją - największym partnerem handlowym Chin. Według danych Generalnej Administracji Celnej ChRL, obroty handlowe między Rosją a Chinami osiągnęły w maju rekordowy poziom 20,573 mld dol. - podaje agencja AFP. Z informacji wynika, że wolumen chińskiego importu z Rosji wyniósł w maju 11,305 mld dol., a eksport do Rosji osiągnął wielkość 9,268 mld dol.

Jest to zgodne z postanowieniami obu krajów zawartymi podczas marcowego szczytu. Wtedy chiński przywódca Xi Jinping i prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, zobowiązali się, że do końca 2023 r. wymiana handlowa zwiększy się do 200 mld dolarów. Handel między oboma państwami osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom 190 mld dol. - wynika z chińskich danych celnych.

ew, Reuters, PAP 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Rosja | eksport | import | ożywienie gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »