Łanda: Darmowe leki z listy "S" dla wszystkich seniorów

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda był gościem Radiowej Jedynki. Mówił o lekach dla seniorów. - To będą głównie leki, do których jest dopłata 30-50 proc. ze strony pacjentów. Zdarzą się tam również leki, które są dzisiaj w dopłacie ryczałtowej. Myślimy również o specyfikach, które będą powyżej limitu.

- Dzięki ustawie mamy kryteria, mamy system. Teraz trwają prace, jakie leki możemy wpisać na wykaz darmowych leków dla seniorów, tak żeby mieć system pod kontrolą i żebyśmy się zmieścili w budżecie - tłumaczył wiceminister.

Krzysztof Łanda zapowiedział, że pierwszy projekt obwieszczenia zostanie opublikowany pod koniec lipca, na początku sierpnia, zaś 1 września obwieszczenie zacznie działać jako jeden z wykazów na liście refundacyjnej.

Wyjaśnił też dlaczego wszyscy seniorzy będą otrzymywać darmowe leki. - Konstytucja nie różnicuje seniorów ze względu na stan posiadania, seniorom należy się szczególna ochrona zdrowotna. Jak mielibyśmy weryfikować zamożność, stan posiadania czy wysokość emerytury, aktywa, przepływy finansowe? - pytał wiceminister. Zwrócił uwagę, że każdy system, który odróżniałby biednych od bogatych musiałby sporo kosztować a seniorzy, którzy często nie radzą sobie z leczeniem, musieliby być obciążeni zbieraniem zaświadczeń.

Reklama

Przypomnijmy:

Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat w sprawie bezpłatnych leków dla seniorów: Medykamenty, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się na odrębnym wykazie listy leków refundowanych. Jest to jeden ze sztandarowych projektów rządu.

Pacjenci po 75. roku życia nabędą uprawnienia do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych wymienionych na liście refundacyjnej. Pierwszy wykaz "S" minister zdrowia ustali do 1 września 2016 r. Wykaz ten będzie stopniowo rozszerzany. Recepty na bezpłatne leki i wyroby medyczne dla osób starszych będą mogli przepisywać lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Po wejściu w życie ustawy rachunki seniorów po 75. roku życia za leki refundowane zmniejszą się o ponad 40 proc. w 2016 r., a w kolejnych latach - wraz ze wzrostem finansowania programu - o ponad 60 proc.

Projekt 75+ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom seniorów, dla których kwoty wydawane na leki stanowią znaczną pozycję w ich budżetach domowych. Część tych osób, zazwyczaj cierpiących na kilka chorób, nie wykupuje przepisanych leków, bo są dla nich za drogie. W rezultacie przerywają leczenie lub go nie podejmują, co jeszcze bardziej pogarsza ich stan zdrowia. Dlatego nowe rozwiązanie, które realnie odciąży budżet seniorów od części wydatków na leki i zwiększy dostępność do nich, wpłynie pozytywnie na poprawę stanu zdrowia i jakości życia tych osób.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Medexpress.pl
Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Łanda | darmowe leki dla emerytów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »