Lasy Państwowe chcą kupić grunty. Startuje ogólnopolska akcja, jest ważny apel
W Polsce będzie więcej lasów. Ogólnopolską akcję skupu gruntów rozpoczynają Lasy Państwowe. Zachęcają do sprzedaży terenów już zalesionych, ale też obszarów, na których może powstać las. Teraz drzewostany zajmują 30 proc. powierzchni Polski. Lasy Państwowe liczą, że do 2050 r. ich powierzchnia zwiększy się do 33 proc.
Zdecydowaną większością, 77 proc. obszarów leśnych, zarządzają Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów, należy w Polsce do osób prywatnych. I to przede wszystkim do nich kierowana jest trwająca kampania. Prowadzą ją nadleśnictwa, których zadaniem jest promocja oferty zakupów. Pieniądze na kupno lasów i gruntów pochodzić mają z kasy nadleśnictw. W przypadku ich braku - z funduszu leśnego.
Zainteresowani sprzedażą muszą najpierw ustalić, w obrębie jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość. Kierując ofertę, powinni “precyzyjnie opisać działkę” - apelują Lasy Państwowe. W opisie należy wskazać dokładny adres ewidencyjny. Dokument musi też zawierać informację, czy zostały uregulowane sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.
Rodzaj oferowanych gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach, art. 37. Zgodnie z obowiązującym prawem, Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.
Autorzy kampanii wyjaśniają, że szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe. Drugą grupą są takie, “gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej”. Chodzi przede wszystkim o tereny gospodarowane przez Lasy Państwowe, gdzie w sąsiedztwie lub wewnątrz pozostały “enklawy innej własności”. Leżą one głównie na Mazowszu i we wschodniej Polsce.
Lasy Państwowe zachęcają, aby zainteresowani zgłaszali się do nadleśnictw z własną ofertą sprzedaży. Zastrzegają jednak, że cena zakupu będzie uzależniona m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. “Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego” - informują Lasy Państwowe.
W 2022 roku Lasy Państwowe skupiły od prywatnych właścicieli lasy i grunty do zalesienia o łącznej powierzchni blisko 930 hektarów. Zapłaciły za nie ponad 32 miliony złotych - informuje portal forest-monitor.com. Oznacza to, że średnia wartość hektara lasu wyniosła około 35 tysięcy złotych. Z danych GUS wynika, że hektar chronionego lasu jest wart obecnie ponad 50 tys. zł.