Lekarze POZ oferują pomoc medyczną uchodźcom z Ukrainy

Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce - zapewnia Fundusz w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej (dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy).

Reklama

Prawnicy podkreślają, że już w tej chwili, na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o cudzoziemcach i o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, które mają oparcie w przepisach konstytucji, pomoc medyczna dla osób uciekających przed prześladowaniami, konfliktem zbrojnym, jest zapewniana bezpłatnie i w zakresie takim, jaki przysługuje polskim świadczeniobiorcom.

Jednak procedury są na tyle skomplikowane (w Polsce do tej pory dotyczyły stosunkowo niewielkiej grupy osób), że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Jak powinien zachować się świadczeniodawca?

- nie powinien odmawiać pomocy, odsyłać do innego świadczeniodawcy, domagać się zapłaty za świadczenia lub wystawiać za nie faktur,

- powinien ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Sprawozdawanie i rozliczanie z OW NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ, będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu specjalnej ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych

Udzielanie świadczeń zdrowotnych w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej, wystawianie e-recept, bezpłatne testowanie w kierunku SARS_CoV-2, szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19! Na to wszystko mogą liczyć uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy!

- W obliczu tragedii na Ukrainie nie tylko solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i włączamy we wszelką lokalną pomoc, ale przede wszystkim zapewniamy pomoc medyczną potrzebującym uchodźcom w naszych gabinetach - deklaruje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W tej chwili trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale już dziś lekarze podstawowej opieki zdrowotnej gotowi są do udzielania świadczeń potrzebującym obywatelom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przekroczyli granicę Rzeczpospolitej Polskiej.

Z dotychczasowych ustaleń Ministerstwa Zdrowia wynika, że uchodźcy będą otrzymywać pomoc medyczną na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP. Każdy przypadek będzie odrębnie ewidencjonowany. Ponadto - zgodnie z wytycznymi NFZ - obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł "uprawniający do świadczeń zdrowotnych" w Polsce.

Lekarze poz mogą wystawiać recepty obywatelom Ukrainy, którzy nie posiadają nr PESEL, jednak w takich przypadkach e-recepta powinna zostać wydrukowana (farmaceuta może wówczas sczytać kod paskowy z recepty), a na e-recepcie powinien znaleźć się kod uprawnień dodatkowych o symbolu BW.

Uwaga! Farmaceuta nie może odczytać e-recepty tylko na podstawie podanego kodu PIN.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia osoby przekraczające granicę Rzeczpospolitej Polskiej mogą skorzystać z bezpłatnego testowania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, natomiast cudzoziemcy narodowości ukraińskiej mają możliwość zaszczepienia się w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Jesteśmy przygotowani na ten ciężki czas i trudne wywiady, które będą realne z medyczną kartą wywiadu pacjenta (w języku ukraińsko-polskim). Kartę można pobrać 

...W obliczu tej tragedii na Ukrainie, dramatu milonów ludzi -salidaryzujemy się, wspieramy i pomagamy tak jak najlepiej umiemy- oferując pomocą medyczną ... - podkreślają lekarze.

Poniżej publikujemy nazwy leków i artykułów medycznych, których pilnie potrzebują ukraińskie szpitale.

назви ліків та медичних препаратів, яких негайно потребують українські лікарні.

Metamizol (ampułki)

Ketoprofen (ampułki)

Ketorolak (ampułki)

Difenhydramina (ampułki)

Chloropyramina (ampułki)

Deksmedetomidyna (ampułki)

Omeprazol (ampułki)

Ondansetron (ampułki)

Lidokaina - spray 10%

Paracetamol we flakonach

Hydroksyetyloskrobia we flakonach

Płyn Ringera

Płyn Hartmana

Strzykawki jednorazowe 20,10,5,2 ml

Peryferyjny żylny cewnik jednorazowy

CEWNIK FOLEY'A

System do przetaczania krwi

Bandaże sterylne i niesterylne

Bandaże gipsowe

Podkład bawełniany pod bandaże gipsowe

Igły chirurgiczne

Materiały szewne

Prednizolon

Kwas traneksamowy

Cefepime Kabi (cefepim)

Paracetamol 10 mg

Ceftazydym

Ceftriakson

Electrolytes

Moksyfloksacyna 1,6 mg

Enoksaparyna

Etamsylat

Lysine Siarczan magnezu

Lewofloksacyna

Metronidazol Kwas ε-aminokapronowy

Meropenem 1 gr

Prednizolon (Prednisolone)

Ketorolak 30 mg

Furosemidum (furosemid)

FLOXAL

KROPLE Krople do uczy

Opaska uciskowa Środek tamowania krwi u rannych

Betadine Update: Pakiet chłodzący

Sprej chłodzący

Bandaż elastyczny

Opaska uciskowa CAT

Bandaż na miednicę

Nożyce taktyczne

Lix (lidokaina) - krople do uszu

Talk Pantenol

Powstały formularze medyczne w języku ukraińskim!

Załączniki

Dokument.pdf


Medexpress.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »