Ludwik Kotecki, RPP: Cykl podwyżek stóp procentowych nie zakończy się szybko

Jak ocenił, członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, szybko cykl podwyżek stóp procentowych się nie zakończy. Problemem jest wciąż wysoka inflacja, która pozostanie na dwucyfrowym poziomie w tym i - niewykluczone, że również - w przyszłym roku.

Ludwik Kotecki podczas XVI Forum Funduszy IZFIA w Kazimierzu Dolnym podkreślił, że "inflacja w tym roku, a jest ryzyko, że i w przyszłym, pozostanie dwucyfrowa".

- Tym bardziej, że należy liczyć się z dalszymi wzrostami cen energii. To oznacza, że nie zakończymy szybko cyklu podwyżek stóp procentowych, bo to by oznaczało osłabienie złotego - powiedział Kotecki.

- W krótkim okresie widzę więcej ryzyk dla wzrostu gospodarczego, bilans ryzyk nie jest zrównoważony. W scenariuszu bazowym będziemy mieli do czynienia z inflacją i spowolnieniem gospodarczym, a to nie będzie pomagało rynkowi kapitałowemu - dodał. 

Reklama

Czytaj również: O ile wzrosną stopy procentowe w Szwajcarii? Oto prognozy analityków.

Szczyt inflacji dopiero nadejdzie

Po wzroście inflacji do 13,9 proc. w maju, kolejne miesiące - oceniają ekonomiści - przyniosą dalszy wzrost wskaźnika. W czerwcu może on wzrosnąć do ok. 15 proc.

A to oznacza, że stopy proc. będą prawdopodobnie dalej rosnąć. "Do opanowania inflacji NBP będzie zmuszony do kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Rynek wycenił już w zasadzie nasz scenariusz zakładający wzrost stopy referencyjnej do 8,50 proc. W świetle zwiększenia skali zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed (po podwyżce o 0,75 pkt proc. w czerwcu, oczekujemy podobnego ruchu w lipcu) oraz zbliżającego się rozpoczęcia podwyżek stóp przez EBC (lipiec) dywagacje na temat końca cyklu podwyżek stóp w Polsce, tudzież przestrzeni do obniżek stóp w 2023 są w naszej ocenie przedwczesne i mogą zaszkodzić notowaniom złotego. Na chwilę obecną nie ma sygnałów odwrócenia rosnącego trendu inflacji, a początek przyszłego roku to znaczące ryzyka skokowego wzrostu cen regulowanych" - ocenił Piotr Popławski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

bed

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »