Magdalena Rzeczkowska pokieruje pracami resortu finansów. Przed nią długa lista wyzwań
Utrzymanie stabilności finansów publicznych, odpowiednia optymalizacja kosztów obsługi długu, odbudowa zaufania inwestorów do Polski, ale też dopasowanie polityki fiskalnej do polityki monetarnej, która - w odróżnieniu od działań rządu - jest zacieśniająca - to wyzwania, z którymi zmierzyć się będzie musiała nowa minister finansów. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek, że funkcję szefowej resortu powierzył Magdalenie Rzeczkowskiej - do tej pory szefowej Krajowej Administracji Skarbowej.
- Rok 2022 będzie miał szczególne wyzwane dla ministra finansów, a mianowicie jest to moment w którym bardzo wzrosną w krótkim okresie stopy procentowe. Oznacza to, że koszt pieniądza w gospodarce będzie dużo wyższy. A więc w praktyce największym wyzwaniem w tym roku będzie kwestia zarządzania długiem publicznym, żeby optymalizować z jednej strony jego koszt obsługi ale także i budowę odpowiedniej struktury - mówi Interii Stanisław Kluza, były minister finansów.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Pytany o wyzwania jakie stoją dzisiaj przed nową minister finansów Magdaleną Rzeczkowską, która objęła to stanowisko po Tadeuszu Kościńskim, wskazał on także na "kwestię odpowiedniego skonstruowania budżetu, aby nie tylko w jakimś sensie dobrze się bilansował, ale również wzbudził zaufanie inwestorów po wcześniejszych budżetach, gdzie istnieje zarzut prowadzenia tzw. podwójnej rachunkowości budżetowej: jednej przez budżet centralny, a drugi przez zadłużanie PFR i BGK. Wydaje mi się, że uprzytomnienie tej kwestii jest istotne z punktu widzenia odbudowy zaufania inwestorów do Polski - ocenia Kluza.
Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje na trzy istotne wyzwania, szczególnie trudne w tym roku.
- Pierwszy dotyczy policy mix i koordynacji polityki fiskalnej z polityką monetarną (...) Zarówno wojna jak i wcześniej pandemia wywołały bardzo wiele szoków dla polskiego biznesu, dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Musimy bardzo wiele działań w ramach polityki makroostrożnościowej jednak koordynować pomiędzy dwiema stronami Świętokrzyskiej (przy której mieszczą się MF i NBP - red.). Jak już będziemy wiedzieć, kiedy będzie wybrany nowy prezes banku centralnego, to jednak koordynacja jest bardzo potrzebna po to, żeby zwłaszcza przy zmianach w kredytach, przy zmianach istotnych dla rynku finansowego, ta koordynacja występowała - mówi Interii Arak.
Drugie wyzwanie dotyczy - wskazuje- kwestii związanych z polskim długiem i emisją obligacji. - Na pewno jest tak, że zadaniem nowego ministra finansów będzie pozyskiwanie możliwości finansowania polskiego długu: zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Polska jako kraj frontowy, znajduje się niedaleko konfliktu zbrojnego, który przyjmuje uchodźców, ma w tym momencie sytuację podobną jak Rumunia, Czechy, Słowacja, Węgry, że w tej sytuacji trochę trudniej będzie można emitować obligacje i znajdować nabywców. Ale też za dobrą cenę, nie chodzi też o to, żeby ta rentowność była zbyt wysoka w stosunku do rynku. Istotne jest też działanie sprzedażowe ministra finansów czy odpowiednich urzędników MF, aby te emisje były skuteczne ale też dokonywane za odpowiednią cenę - dodaje.
Trzecie wyzwanie to stabilność finansów publicznych. - Mieliśmy relatywnie dobrą sytuację pod koniec zeszłego roku, przy niskim deficycie sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB, spadającym zadłużeniu. Warto żeby przy reformie reguł fiskalnych na poziomie unijnym i wyzwaniu związanym z wojną, jednak stabilność finansów publicznych zachować - wskazuje szef PIE.
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców mówi Interii, że minister Rzeczkowska, do tej pory szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, zawsze była rzeczowa i "wywiązywała się z tego, co zostało ustalone". - Poza tym przeprowadzała reformę KAS w kierunku "podatnik to klient a nie petent" z niezwykle dobrymi rezultatami. To będzie osoba, z którą będziemy się mogli dogadywać jako przedsiębiorcy. Wyzwania? - przede wszystkim jeszcze Polski Ład, bo on nie został poprawiony do końca dobrze. Są zmiany, które idą w kierunku zmniejszenia biurokracji, ale jeszcze trzeba zrobić podstawę taką do wyliczenia składki na ubezpieczenia zdrowotne jak podatkowa, a być może włączyć tę składkę do podatków. Wtedy by nam to całkowicie uprościło sprawę, zmniejszyłoby koszty. Będę o tym z nową panią minister rozmawiał - zapowiada Abramowicz.