Magna Steyr zainteresowana FSO
Firma Magna Steyr jest zainteresowana zakupem warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych - poinformowano w piątek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki. Koncern mógłby za 5 lat produkować w FSO ok. 200 tys. aut rocznie.
Posłowie wysłuchali informacji na temat sytuacji FSO przekazanych przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzeja Dychę oraz prezesa FSO Janusza Woźniaka.
Obydwaj wskazali na możliwość pozyskania inwestora, który zapewni pracę dla 3 tysięcy osób w Warszawie oraz 4 tysięcy u dostawców części, pod warunkiem uzyskania pomocy publicznej. Przedstawicielka Ministerstwa Finansów poinformowała, że z funduszy strukturalnych przeznaczonych na rozwój innowacyjności na wsparcie tej inwestycji polski rząd może uzyskać 300 mln zł.
Komisja zdecydowała, że do tematu pomocy rządowej w pozyskiwaniu inwestora dla FSO powróci pod koniec maja. Wiceminister Dycha dodał, że w staraniach o pozyskanie inwestora Polska rywalizuje obecnie z Węgrami. Atutem FSO jest możliwość szybkiego uruchomienia produkcji, bez konieczności budowania fabryki od podstaw.
Firma Magna Steyr jest częścią międzynarodowego koncernu Magna z siedzibą w Kanadzie. Specjalizuje się m.in. w produkcji części samochodowych oraz wytwarzaniu pojazdów na zamówienie innych producentów. Przez kilka lat na zlecenie brytyjskiej firmy Aston Martin produkowała superluksusowy model Rapide.
W piątek, 13 kwietnia 2012 r. sejmowa Komisja Gospodarki wysłuchała informacji Ministerstwa Gospodarki na temat możliwości pozyskania inwestora dla Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Jak wynika ze słów przedstawicielki Ministerstwa Finansów potencjalnym inwestorem, z którym są prowadzone rozmowy jest kanadyjski koncern Magna International, bądź jego austriacka spółka Magna Steyr.
Magna ma na świecie 286 zakładów, w których wytwarza 88 różnego rodzaju części i komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Zajmuje się także "kontraktową" produkcją samochodów - od małych partii po wielkie serie.
W styczniu "Puls Biznesu"podał, że w przypadku FSO, w grę wchodzi zlecona produkcja jednego z modeli Nissana.