Mają najwyższe emerytury w Polsce. Na waloryzacji emerytur zyskają nawet 5 tys. zł

Wysokość świadczeń emerytalnych Polaków to temat, który niezmiennie pobudza do dyskusji nie tylko opinię publiczną, ale i parlamentarzystów. Wkrótce emerytury i renty seniorów wzrosną z uwagi na marcową waloryzację. Choć średnia emerytura w Polsce wynosi obecnie ponad 3479 zł brutto, nie brakuje osób, które otrzymują ponad 10 razy tyle. Sprawdziliśmy, o ile wyższe przelewy z ZUS otrzymają już wkrótce najbogatsi emeryci w Polsce.

  • Już w marcu emerytury i renty wzrosną o 12,12 proc.  
  • Oto trzy najwyższe emerytury w Polsce. Trafiają do seniorów z woj. śląskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. 
  • Wskutek marcowej waloryzacji emerytur ich świadczenia wzrosną nawet o 5000 zł brutto. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że w tym roku renty i emerytury wzrosną o 12,12 proc. Coroczna waloryzacja świadczeń odbędzie się w marcu. Ostatnio w mediach głośno jest na temat najwyższych świadczeń emerytalnych, jakie ZUS wypłaca seniorom. Wyliczyliśmy, o ile ich emerytury wzrosną po marcowej waloryzacji. 

Reklama

Najwyższe emerytury w Polsce. "Ciężka praca popłaca"?

Rekordowo wysoką, bo wynoszącą aż 43 000 zł brutto emeryturę, otrzymuje mieszkaniec woj. śląskiego. Mężczyzna zdecydował o zakończeniu kariery zawodowej w wieku 86 lat po przepracowaniu 62 lat i 5 miesięcy. Po marcowej waloryzacji na konto mężczyzny będzie trafiało ponad 5000 zł więcej, a jego świadczenie urośnie do 48 211 zł brutto. 

Na drugim miejscu zestawienia znajduje się mężczyzna z woj. mazowieckiego. Senior otrzymuje co miesiąc z ZUS 36 000 zł brutto. W marcu jego świadczenie wzrośnie brutto do 40 363 zł brutto, czyli o 4363 zł.

Do rekordzistów możemy również zaliczyć mężczyznę z woj. wielkopolskiego, który otrzymuje 32 000 zł brutto emerytury. Wkrótce świadczenie seniora wzrośnie o niecałe 4 tys. zł do 35 878 zł brutto.

Najwyższa emerytura wśród kobiet w Polsce. Dostaje ją seniorka z Bydgoszczy

Jak informuje "Gazeta Pomorska", seniorka, która dostaje najwyższą emeryturę wśród kobiet, mieszka w Bydgoszczy. 

Kobieta, która pracowała przez ponad sześć dekad, przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. - To emerytura według zreformowanych zasad obliczona ze zwaloryzowanych składek emerytalnych i zwaloryzowanego kapitału początkowego - powiedziała gazecie Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka ZUS z województwa kujawsko-pomorskiego. 

Obecnie emerytura bydgoszczanki wynosi 33 354 zł brutto. Już wkrótce tamtejszy oddział ZUS będzie zlecał wyższe przelewy na jej konto, bo po marcowej waloryzacji emerytura seniorki wzrośnie do 37 397 zł brutto. Oznacza to, że jej świadczenie zwiększy się o 4043 zł brutto.

Minimalna emerytura 2024. Po waloryzacji wyniesie prawie 1800 zł brutto

Minimalna emerytura w Polsce wynosi obecnie 1588,44 zł brutto. Od 1 marca najniższe gwarantowane świadczenie emerytalne wzrośnie do 1780,96 zł brutto. Okazuje się, że takich emerytur jest coraz więcej. - Ich liczba systematycznie rośnie: w marcu 2022 r. było to 341 300, a w marcu 2023 r. - już 368 500 - poinformowała Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS z woj. kujawsko-pomorskiego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja rent i emerytur | ZUS | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »