Mają większy majątek niż roczny PKB Polski. Na liście najbogatszych Brytyjczyków nowe nazwiska

Najbogatsi Brytyjczycy zgromadzili dobra warte 795,3 miliardów funtów. “Posiadają łącznie majątek wynoszący 795 miliardów funtów – sumę większą niż roczny PKB Polski” - zwraca uwagę The Guardian. Autorem listy 350 najbogatszych mieszkańców Wysp jest londyński The Sunday Times. Z danych gazety wynika, że najbogatszych ubywa. Liczba miliarderów zmniejszyła się o 12 osób.

Pierwsze miejsce na liście najbogatszych Brytyjczyków ponownie zajął Gopi Hinduja, którego majątek został oceniony na 37,2 miliarda funtów - o ponad 2 miliardy więcej niż rok temu. On i jego rodzina kontroluje międzynarodowy konglomerat Grupy Hinduja, w skład którego wchodzą m.in. producenci samochodów ciężarowych i smarów po firmy finansowe i telewizję kablową. Hinduja jest też właścicielem cennych nieruchomości w Londynie, w tym hotelu Raffles London, którego otwarcie odbyło się we wrześniu 2023 roku.

Na czele Hindusi i Ukrainiec

Drugim, najbogatszym mieszkańcem Wysp jest z pochodzenia Ukrainiec, Leonard Blavatnik. Zbił fortunę na rosyjskim koncernie naftowym TNK-BP - najpierw dzięki wielomiliardowym dywidendom, a potem sprzedaży swoich udziałów za 7 miliardów dolarów. Cały świat usłyszał o Blavatniku w w 2011 r., kiedy to kupił Warner Music. Transakcja kosztowała go 3,3 miliarda dolarów. Obecnie jest właścicielem Access Industries, a jego majątek przekroczył 29 mld funtów (29.246 mld). Biznesmem zapowiedział przekazanie miliarda funtów na Oksford, Stanford, Harvard i Yale.

Reklama

Miejsce na podium zamykają bracia David i Simon Reuben, którzy zbili fortunę na rynku nieruchomości i technologii warta prawie 25 mld funtów. Urodzili się w Bombaju i wychowali w Wielkiej Brytanii, gdzie karierę zaczynali od handlu metalami, importu dywanów i kupna domów oraz mieszkań. Przed ośmioma laty sprzedali chińskim inwestorom mniejszościowy pakiet udziałów w centrów danych Global Switch. Otrzymali za niego prawie 3 miliardy dolarów. Rodzina Reuben jest właścicielem około 14 proc. Newcastle United FC, drużyny Premier League. 

Beatles nowym miliarderem

Na liście miliarderów znaleźli się też artyści. Według The Sunday Times, Paul McCartney stał się pierwszym brytyjskim muzykiem, który został miliarderem. Były Beatles (81 l.) w zeszłym roku powiększył swój majątek dzięki “Got Beck Tour” - trasie koncertowej podczas której odwiedził Australię. Zyski przyniósł mu również specjalna edycja albumu „McCartney III” i tantiemy z “Blackbird” - klasycznego utworu, który napisał w 1968 roku a który wykonała Beyoncé. W sumie, w zeszłym roku zarobił 50 milionów funtów. 

Wkrótce w jego ślady może pójść pisarka JK Rowling, której majątek wynosi obecnie 945 milionów funtów. The Sunday Times wymienił na liście najbogatszych więcej artystów, m.in. Eltona Johna, kompozytora - Andrew Lloyd-Webbera oraz Davida i Victorię Beckham. Majątek ostatnich wynosi 455 mln funtów - o 30 mln więcej niż rok wcześniej. 

Premier zarobił 150 mln

Trafił też na nią premier Rishi Sunak i jego żona Akshata Murty. W ciągu roku ich majątek wzrósł o 150 mln funtów do 651 mln funtów. Nowicjuszem jest Euan Blair, najstarszy syn byłego premiera, założyciel wartej 1,4 miliarda funtów technologicznej firmy Multiverse. Jest nim również Lewis Hamilton - kierowca Formuły 1, który w przyszłym sezonie ma przejść z Mercedesa do Ferrari.

Jednak superbogatych ubywa. - Brytyjski boom na miliarderów dobiegł końca - przekonuje Robert Watts, autor zestawienia. Pokazuje ono największy w swojej historii spadek liczby miliarderów – ze 177 do 165. Z obliczeń organizacji charytatywnej Equality Trust wynika, że od 1990 r. bogactwo miliarderów wzrosło w Wielkiej Brytanii o ponad 1000 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sunday times | najbogatsi | Wielka Brytania | miliarderzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »