Majsterkowanie nad prawem pracy
Dłuższe urlopy, ale niezależne od naszego wykształcenia, płatny pierwszy dzień chorobowego, trzecia umowa o pracę - umową stałą. To tylko kilka najważniejszych zmian w nowym kodeksie pracy. Nad nowymi przepisami pracuje już Sejm.
Roczny urlop wydłuża się z 18 do 20 dni ? to informacja dla tych, którzy rozpoczynają pracę. Urlop będą mogli brać już po przepracowaniu miesiąca. Po 5 latach pracy przysługiwać nam będą 23 dni urlopu, a po 10 latach ? 26. Niestety, do długości urlopy nie będzie się już wliczał czas nauki.
Inna zmiana, to powrót do odpłatności za pierwszy dzień chorobowego. Okazało się, że zamiast oszczędności, z tego powodu były same straty. Pracownicy masowo zaczęli długo chorować i brać tygodniowe zwolnienia.
Wraca też stara regulacja, dotycząca umów na czas określony ? trzecia umowa stawać się będzie automatycznie umową na czas nieokreślony. Tak nakazuje prawo Unii Europejskiej.
Prawo pracy wprowadza też nowe pojęcie ? molestowania seksualnego. Jeśli ktoś będzie się czuł molestowany, będzie mógł skierować sprawę do sądu. Nie będzie wyznaczonej górnej granicy ew. odszkodowań. Kodeks zakazywał też będzie mobbingu, czyli dręczenia pracowników.