Małe czasami jest piękne

Nawet niewielkie gminy dzięki dobrej współpracy z inwestorami są w stanie odnieść sukces, przyciągając na swe tereny największych europejskich i światowych przedsiębiorców - przekonują samorządowcy.

Nawet niewielkie gminy dzięki dobrej  współpracy z inwestorami są w stanie odnieść sukces, przyciągając  na swe tereny największych europejskich i światowych  przedsiębiorców - przekonują samorządowcy.

Gwarancją powodzenia jest proinwestycyjna postawa i właściwe zagospodarowanie terenów - mówili w Katowicach uczestnicy konferencji Małe Gminy Dużego Sukcesu. Zastanawiali się, jak dzięki dogodnej lokalizacji stworzyć nowe miejsca pracy, inwestycje za miliony złotych i profesjonalne parki biznesowo- przemysłowe.

Wystąpienia mieli wójtowie gmin, które znajdują się w strategicznych dla inwestorów lokalizacjach, na przecięciu międzynarodowych arterii, eksperci rynku nieruchomości oraz doradztwa finansowego.

Gminami, które już teraz mogą pochwalić się wyjątkowym zainteresowaniem inwestorów, są m.in.: Kobierzyce, Tarnowo Podgórne czy znajdujący się na przecięciu autostrady A1 i A2 Stryków. Na tych terenach zainwestowały dziesiątki największych firm, m.in. z sektora logistycznego, farmaceutycznego i budowlanego.

Reklama

Na podobny sukces liczy śląska gmina Gierałtowice, na terenie której powstaje projekt Synergy Park. Jako jedyny w Polsce, na powierzchni 73 hektarów oferuje on przedsiębiorcom działki "szyte na miarę", w pełni przygotowane pod inwestycję. Grunty zlokalizowane są przy węźle Sośnica, na skrzyżowaniu autostrad A1 oraz A4, jednej z najlepszych obecnie lokalizacji w Europie.

Synergy Park porównywany jest do projektów znajdujących się na terenie euroregionu Trójkąt Moza-Ren, w rejonie którego pojawiło się już ponad 250 tys. firm, na czele z takimi gigantami jak Mercedes-Benz, Ericsson czy Vodafone.

Dzięki współpracy z gminą Gierałtowice, na terenie której realizowany jest projekt Synergy Park, dostrzegliśmy, jak istotna jest nie tylko właściwa lokalizacja, lecz także zaangażowanie i proinwestycyjna postawa gospodarza terenu, który wybiera inwestor" - powiedział prezes zarządu Metropolis SA, organizatora konferencji.

Wpływa to bowiem nie tylko na jakość współpracy, ale daje także gwarancję zakończenia projektu w dokładnie takim kształcie i czasie, jaki dana firma zaplanowała.

Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji i wskazanie przykładów, na jakich wzorować mogą się samorządowcy i inwestorzy w całej Polsce - dodał.

Na konferencji prócz przedstawicieli samorządów, ze swymi prelekcjami wystąpili także eksperci firmy Ernst & Young, którzy wykazali, że mimo panującego kryzysu Śląsk jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych regionów dla polskich i zagranicznych inwestorów. Szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekonywał, że inwestujący tu przedsiębiorcy zyskują nie tylko wymierne korzyści finansowe, lecz także bezpieczeństwo i sprawną realizację inwestycji.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gminy | samorządowcy | park | Male | tereny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »