Maleją szanse na "kredyt zero procent"? Minister finansów wyjaśnia

Minister finansów Andrzej Domański na antenie Radia ZET odniósł się do spekulacji o ewentualnym porzuceniu projektu wprowadzenia tzw. "kredytu zero procent", na który czekają potencjalni nabywcy mieszkań. Jak się okazuje, w koalicji rządzącej wciąż nie ma zgody co do zasad takiego wsparcia w zakupie własnego "M". Wciąż też nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzona obiecana, wyższa kwota wolna od podatku (na poziomie 60 tys. zł).

- "Kredyt zero procent" to projekt ministerstwa rozwoju i jest projektem, nad którym trwa praca. Jeżeli marszałek Hołownia twierdzi, że nie będzie poparcia jego ugrupowania (Polska 2050 - red.), to szansa na realizację projektu radykalnie spada - mówił w "Popołudniowym gościu Radia ZET" Andrzej Domański, minister finansów.

- Ja generalnie uważam, że powinniśmy się skupić w rozmowie o rynku nieruchomości na stronie podażowej i takie rozwiązania będziemy wspierać - mówił Domański, wskazując na przykład na uwolnienie gruntów pod zabudowę. - Należy się skupić na tym, aby mieszkań powstawało więcej - przekonywał minister.

Reklama

Pensja minimalna wzbudza emocje w koalicji


Domański był też pytany o to, czy płaca minimalna będzie w przyszłym roku znacznie wyższa (np. na poziomie 60 proc. średniego wynagrodzenia - jak zapowiadała minister rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk). Minister przypomniał, że w niedawnej wypowiedzi premier Donald Tusk przeciął spekulacje dotyczące podwyżki w takiej skali.

- Płaca minimalna będzie rosła w przyszłym roku, a wzrost będzie zbliżony do 5 proc., a więc do poziomu inflacji" - powiedział Domański.

- Nam zależy na tym, żeby w Polsce były dobrze płatne miejsca pracy. Ale wiemy, że koszty pracy to bolączka szczególnie małych przedsiębiorców. Taki radykalny wzrost pensji minimalnej nie jest możliwy - wyjaśnił Andrzej Domański.

- Chciałbym jednak wyraźnie powiedzieć, że pensje w Polsce rosną w bardzo dobrym tempie. Przypomnę, że płace dla nauczycieli wzrosły o 30 proc., a dla budżetówki o 20 proc. - dodał.

Wzrośnie akcyza na paierosy i alkohol?

Minister finansów, pytany o ewentualny wzrost akcyzy na papierosy i alkohol, odpowiedział: - Akcyza na papierosy - wciąż obowiązuje tzw. mapa akcyzy, a tam zaplanowano, że akcyza będzie rosła.

Opodatkowane mają być np. saszetki nikotynowe. - Uważamy, że te wyroby nikotynowe które z różnych przyczyn nie były opodatkowane, powinny podlegać akcyzie, choćby z poczucia sprawiedliwości - powiedział Andrzej Domański.

Co z funduszem kościelnym? Jakie zaapowiedzi koalicjantów zostały zrealizowane?

Domański został również poproszony o ustosunkowanie się do kwestii ewentualnej likwidacji funduszu kościelnego.

- Został powołany zespół, w którym znalazł się minister spraw wewnętrznych, który - mam nadzieję - szybko wypracuje kompromis. Ja chciałbym, aby był realizowany przyjazny rozdział kościoła od państwa - powiedział Andrzej Domański.

Co z kwotą wolną od podatku na poziomie 60 tys. zł?

Minister finansów był też pytany o to, czy uda się zrealizować obietnicę wprowadzenia kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tys. zł. Andrzej Domański powtórzył, że przygotowuje plan takiej zmiany i przedstawi go premierowi.

- Uda się (wyższą - red.) kwotę wolną wprowadzić i uda się w tej kadencji - stwierdził Andrzej Domański.

Rada fiskalna będzie nadzorować ministra finansów

Analizując kolejny projekt koalicji, który ma zwiększyć przejrzystość finansów publicznych, Domański odniósł się do planów powołania rady fiskalnej. - W skład Rady będą wchodzić przedstawiciele różnych grup, różnych interesariuszy - powiedział.

- Tak, jak obiecywaliśmy naszym wyborcom, poprawiamy transparentność finansów publicznych, tworząc radę fiskalną - powiedział Andrzej Domański, przypominając, że w czasie rządów PiS część wydatków przepływała poza budżetem bez kontroli.

Kiedy zmiany w skłądce zrwotnej?

Andrzej Domański przypomniał, że w marcu zostały pokazane propozycje zmiany w składce zdrowotnej, ale napotkały na opór. - Teraz prowadzimy rozmowy z koalicjantami; rozmawialiśmy z Polską 2050, mam nadzieję , że niedługo porozmawiamy na ten temat z Lewicą - mówił.

Minister finansów zwrócił uwagę, że propozycje koalicjantów są rozbieżne, a teraz zadaniem będzie wypracowanie kompromisu.

Ceny energii. Co czeka odbiorców?

Szef resortu finansów odniósł się też do wzrostu cen energii w drugim półroczu.PiS przez osiem lat całkowicie zaniechał transformacji energetycznej w Polsce i to jest główny powód, dla którego mamy rosnące ceny energii - oskarżył swoich poprzedników Andrzej Domański. Minister zwrócił uwagę, że obecna koalicja wprowadziła różne mechanizmy ograniczające wzrost cen.

- Nie wyobrażam sobie, aby prezydent nie podpisał ustawy wprowadzającej bon energetyczny - mówił Andrzej Domański. Zwrócił też uwagę na zawieszenie tzw. opłaty mocowej dla odbiorców, co dodatkowo ma obniżyć rachunki za energię.

Euro w Polsce? Minister wyjaśnia

Czy w Polsce zostanie wprowadzone euro?

Nie spełniamy kryteriów konwergencji. Dyskusja o przyjęciu euro jest w tej chwili decyzją zastępczą - kategorycznie odpowiedział Andrzej Domański.

- Utrzymywanie własnej waluty jest w tej chwili korzystne, a prowadzenie własnej polityki pieniężnej również jest ważne - wyjaśnił minister finansów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »