Mamy samochody, czas na samoloty

Na polskim niebie robi się coraz tłoczniej! Małe samoloty prywatne stają się popularniejsze. Szczególnie, że można je kupić w cenie samochodu. Ile to kosztuje?

W poszczególnych państwach Unii Europejskiej rynek samolotów prywatnych jest już bardzo duży. Tak się dzieje między innymi w Niemczech, Czechach i w Wielkiej Brytanii. W Polsce jest ich około tysiąca. Wszystkich statków powietrznych, a więc samolotów, balonów, szybowców jest około czterech tysięcy.

Samolot można kupić już za 100 tysięcy złotych, jednak najprawdopodobniej będzie trzeba dołożyć sporo pieniędzy, aby doprowadzić taki samolot do bezpiecznej używalności. Jak podkreśla Jacek Kurzątkowski, vloger i znawca lotnictwa, 300 tysięcy złotych to kwota, za którą można kupić porządną maszynę.

Reklama

Zakup samolotu to jednak tylko część wydatków. Maszynę trzeba hangarować, a to kolejny koszt. Najtańsze miejsce przeznaczone do trzymania samolotów kosztują 1000 złotych za miesiąc. Do tego dochodzą przeglądy, naprawy i oczywiście paliwo.

Żeby latać trzeba mieć licencję. Podstawowa kosztuje około 30 tysięcy złotych. Wraz z nią otwiera nam się możliwość robienia kolejnych, także licencji zawodowej. W lotnictwie każda kolejna umiejętność wymaga uprawnień, np. nocne latanie, latanie w przestrzeni kontrolowanej, akrobacje - 1, 2 i 3 poziom, chowane podwozie.

Pomimo całkiem wysokich kosztów rynek prywatnych samolotów w Polsce będzie się powiększał w najbliższych latach. Już od kilku lat rozwija się rynek lotnictwa dyspozycyjnego, czyli tak zwane taksówki powietrzne. Kto wie, może za kilkanaście lat będzie to dostępne dla szerokiej publiczności?

newsrm.tv
Dowiedz się więcej na temat: samolot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »