Markit: Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9 pkt.

Najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018 r. Wzrost PMI w styczniu z 51,7 do 51,9 jest pozytywną niespodzianką i sugeruje poprawę perspektyw w sektorze przemysłu - oceniają analitycy.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9  pkt. wobec konsensusu przygotowanego przez PAP Biznes na poziomie 51,2 pkt i wobec 51,7 pkt. w grudniu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik.

Styczniowy odczyt siódmy miesiąc z rzędu był powyżej progu 50 pkt. Według Markit sygnalizuje najbardziej znaczącą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca zeszłego roku.

"W ostatnim okresie badań cztery z pięciu subindeksów (nowe zamówienia, zatrudnienie, czas dostaw oraz zapasy pozycji zakupionych) miały pozytywny wpływ na główny wskaźnik. Jedynym negatywnym komponenetem była produkcja, która spadła trzeci raz z rzędu, choć w wolniejszym tempie niż w grudniu" - napisano.

Reklama

"Pomimo spadku produkcji odnotowanego na początku 2021, nowy rok niesie ze sobą pewne nadzieje dla polskiego sektora wytwórczego. W styczniu napływ nowych zamówień nasilił się dzięki najszybszemu od trzech lat wzrostowi eksportu, a liczba nowych miejsc pracy w przemyśle ponownie się zwiększyła. Ponadto realizacja programu szczepień w Europie i spodziewane w związku z tym ożywienie gospodarcze w drugiej połowie 2021, przyczyniły się do zachowania optymizmu biznesowego wśród polskich producentów" - dodano.

Bieżące wartości indeksów PMI dalej pozostają na wyraźnie niższych poziomach niż w strefie euro. Warto zwrócić uwagę, że dane odbiegają od fizycznie osiąganych wyników. Polski przemysł w ostatnich miesiącach regularnie osiągał jedne z najwyższych wyników w Europie. Nadchodzące miesiące najprawdopodobniej nie zmienią tej tendencji. Globalne wyniki badań PMI wskazują, że nadchodzi okres, kiedy wzrost zamówień eksportowych będzie przekraczał standardowe trendy. Taki obraz widać także w wartościach portfela zamówień eksportowych raportowanych dla GUS - w 4 kwartale średni wzrost przekraczał 11proc.. Tym samym eksport będzie wciąż napędzać wzrost przemysłu. 

Analitycy Credit Agricole - opinia

W styczniu odnotowano wzrost zamówień eksportowych w najszybszym tempie od stycznia 2018 r., z kolei zamówienia ogółem rosły tylko w nieznacznie szybszym tempie niż w grudniu. Wskazuje to na osłabienie popytu krajowego przy jednoczesnym kluczowym znaczeniu popytu zagranicznego w kształtowaniu ożywienia. Pomimo wzrostu zamówień, bieżąca produkcja nadal spadała - już trzeci miesiąc z rzędu.  Zgodnie z raportem Markit wynikało to z ograniczonych możliwości produkcyjnych wynikających między innymi z konieczności odbywania kwarantanny przez pracowników fabryk. Dodatkowo, produkcję mogły ograniczać również ograniczenia podażowe. Na skutek niedoborów materiałów oraz wąskich gardeł w łańcuchach dostaw inflacja kosztów osiągnęła w styczniu najwyższy poziom od kwietnia 2011 r., a czas dostaw znacznie się wydłużył (wyższe wyniki odnotowano jedynie w marcu i kwietniu zeszłego roku).

Opublikowane dzisiaj wyniki badań koniunktury stanowią wsparcie dla naszej niższej od konsensusu prognozy dynamiki produkcji przemysłowej w styczniu (0,0 proc. r/r wobec 11,9 proc. w grudniu). Generalny wydźwięk PMI jest jednak optymistyczny. Wskaźnik oczekiwanej produkcji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy spadł z 31-miesięcznego maksimum odnotowanego w grudniu ub. r., ale nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie.

Styczniowy raport PMI potwierdza, że w najbliższych miesiącach wzrost popytu w branżach eksportowych będzie czynnikiem dynamizującym wzrost produkcji przemysłowej. Jest to zgodne z naszym scenariuszem przyspieszenia wzrostu eksportu w I poł. 2021 r. Dzisiejsze wyniki badań koniunktury dla polskiego przetwórstwa są lekko pozytywne dla złotego i rentowności obligacji.

Analitycy Alior Banku

Wzrost PMI w styczniu z 51,7 do 51,9 jest pozytywną niespodzianką i sugeruje poprawę perspektyw w sektorze przemysłu - oceniają analitycy Alior Banku. Ich zdaniem poniedziałkowy odczyt PMI jest potwierdzeniem, iż krajowy sektor przemysłowy nie cierpi na brak popytu.

Alior Bank wskazuje, że obecnie "bolączką są głównie problemy związane z zakłóceniami wywołanymi przedłużającym się stanem pandemicznym", w tym zmianami zachodzącymi w łańcuchach dostaw, ukierunkowaniem popytu konsumpcyjnego na wybrane dobra, czy też słabszą dostępnością kadry (pracownicy przebywający na kwarantannie).

Według ekspertów Alior Banku wzrost PMI w styczniu z 51,7 do 51,9 jest pozytywną niespodzianką i sugeruje poprawę perspektyw w sektorze przemysłu. Polski sektor przemysłowy nie cierpi na brak popytu - oceniają na podstawie odczytu PMI specjaliści - nowe zamówienia dla sektora przemysłowego w dużej mierze napędza jednak popyt zewnętrzny.

Alior wskazuje na słabszą bieżącą produkcję ze względu na ograniczone moce przerobowe, ale także na wzrost zatrudnienia, zwiększone zaległości oraz zapasy pozycji zakupionych, jak i "względnie optymistyczne prognozy na najbliższe 12 miesięcy". Analitycy zauważają również zakłócenia w dostawach, które powodują silne presje kosztowe.

W poniedziałek firma Markit podała, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9 pkt. wobec 51,7 pkt. w grudniu. Styczniowy odczyt siódmy miesiąc z rzędu był powyżej progu 50 pkt. Według Markit sygnalizuje najbardziej znaczącą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca zeszłego roku. Ponadto, najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018 r.

Indeks PMI we Włoszech w przemyśle w I wyniósł 55,1 pkt. - Markit

Indeks PMI, określający koniunkturę w przemyśle Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 55,1 pkt. wobec 52,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego.

Analitycy szacowali 52,4 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Indeks PMI we Francji w przemyśle w I wyniósł 51,6 pkt. - Markit

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 51,6 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Wstępnie szacowano 51,5 pkt.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | Indeks PMI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »