ME: Memorandum z USA to gotowość stron do współpracy przy polskim atomie
Memorandum Polski i USA ws. energii jądrowej wyraża gotowość obu stron do współpracy przy polskim projekcie jądrowym - poinformowało w czwartek Ministerstwo Energii. Według ministra Tchórzewskiego, USA wykazują największe zainteresowanie podjęciem współpracy.
Przy okazji wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy, Memorandum of Understanding (MoU) w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej podpisali w środę w Waszyngtonie sekretarz energii USA Rick Perry oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Jak poinformowało ME, w memorandum strony wyraziły m.in. wolę wspólnego określenia warunków koniecznych do rozwoju polskiego programu jądrowego, ze szczególnym uwzględnieniem zasad finansowania, rozwoju zasobów ludzkich i zaangażowania lokalnego przemysłu.
Ministerstwo przypomniało, że jeszcze przed podpisaniem tego dokumentu minister Krzysztof Tchórzewski informował, że Polska prowadziła rozmowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej z kilkoma potencjalnymi partnerami. W jego ocenie: - Stany Zjednoczone wykazują największe zainteresowanie podjęciem współpracy, które wyraża się także możliwym zaangażowaniem finansowym w polski projekt jądrowy.
Prezydent Andrzej Duda, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Donaldem Trumpem w środę w Waszyngtonie dziękował za memorandum. - Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie ten program zrealizować z pożytkiem dla ochrony środowiska, z pożytkiem dla ochrony klimatu na świecie i dla bezpieczeństwa mojej ojczyzny - powiedział Duda. - Umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni nasze więzi handlowe - ocenił z kolei na konferencji Trump.
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada budowę w Polsce 6 bloków jądrowych o mocy 1-1,5 GW każdy. Pierwszy miałby zostać uruchomiony do 2033 r., a kolejnych powstawałyby do 2043 roku.